Vincenc Koutník. Jak se z významného odbojáře stal psanec, který hodně trpěl
Partyzán a odbojář Vincenc Koutník (19. 7. 1911–17. 6. 2007) se za války prostřílel z obklíčení, po komunistickém puči v únoru 1948 ale padl do připravené léčky. V kriminále pak strávil čtrnáct a půl roku. Svůj úděl nesl hrdě. Peníze, které získal jako odškodnění za utrpěná příkoří, rozdal potřebným.
Na přelomu tisíciletí jste mohli potkat v Bystřici nad Pernštejnem elegantního muže, který na svou devadesátku rozhodně nevypadal. Jezdil na bicyklu se zahnutými řídítky a při jakékoli zmínce o komunistech sahal podvědomě do kapsy. Dříve v ní nosíval pistoli.
Mezi partyzány
Vincenc Koutník se narodil tři roky před první světovou válkou na samotě v Jalovčí, dětství prožil v nedalekých Rozsochách. Odmala cvičil v Sokole, vyrůstal na masarykovských ideálech. Mnichovskou dohodu z roku 1938 těžce nesl. Po nacistické okupaci Československa se dvakrát pokusil přejít hranice. Do odbojové činnosti ho zapojil sokolský náčelník František Kadlec, jenž neunikl masovému zatýkání činovníků Sokola v říjnu 1941 a zahynul v koncentráku.
Na jaře 1943 se Koutník setkal s předválečným komunistou Rudolfem Procházkou, kvůli nevysoké postavě přezdívaným Malý Pepek. Procházku do protektorátu poslali ze Sovětského svazu, u patnácti komunistů však nepochodil s žádostí o pomoc. Přesunul se tedy na Vysočinu, kde potkal Koutníka, jenž mu zajistil bezpečný úkryt u rodiny Holečků v Albrechticích.
Odtud Procházka navázal spojení se Sověty. Třikrát dostal pokyny změnit pobyt, dobu vysílání i frekvenci. Svěřil se s tím Koutníkovi, který mu vyhledal nové útočiště u Houdků v Divišově, Procházka však odchod odkládal. U Holečků se pálila samohonka, jídla bylo dost a občas se sešla větší společnost, Procházka tu byl spokojený. „Byl to bezohledný člověk. Dobrodruh! Neopatrný, na lidech mu vůbec nezáleželo,“ popisoval ho Koutník.
Brněnské gestapo Procházkovu vysílačku zaměřilo a v noci na 15. července 1944 provedlo osm gestapáků přepad. Obklíčili statek a Procházku překvapili přímo při vysílání. „Malý Pepek“ vyrazil dveře chléva, začal střílet po přikrčených postavách a přeběhl do blízkého lesa. Ztratil při tom pistoli. Na půdě našli gestapáci vysílačku, náhradní díly, šifrovací klíč, korespondenci, zápisník se jmény spolupracovníků, depeše i falešné doklady na jméno Josef Čermák. Při razii se podařilo uniknout ještě mladému Josefu Holečkovi. Jeho otec Josef, matka Marie, sestra Ludmila i manželka Růžena ale zemřeli v plynové komoře. Stejný osud čekal i Aloise Koukala, jenž vystavil falešnou legitimaci. Zanedlouho přivede Procházka na smrt ještě tři členy rodiny Štěrbovy. Nakonec kolem sebe zorganizuje partyzánskou skupinu, která až po válce ponese název Prokop Holý.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!