James Cameron: Bude to těžké, drahé a po mém!
Co natočí, to vydělá ohromné peníze. Vizionářský filmař JAMES CAMERON (68) je autorem nejdražších i komerčně nejúspěšnějších snímků všech dob. Po Terminátorovi 2, Titaniku a Avatarovi – a po třináctileté pauze – se vrací se snímkem Avatar: The Way of Water, jedním z hned čtyř chystaných pokračování poslední zmíněné podívané. Budou zase padat rekordy? Cameronovi je to celkem jedno.
Míval pověst jednoho z nejnáročnějších a nejtvrdších režisérů. Členové štábu, kteří pracovali na jeho akčním hororu Vetřelci (1986), si nechali vyrobit trička s nápisem „Vás se neleknu – pracuju pro Jima Camerona“. Arnolda Schwarzeneggera donutil během natáčení Terminátora 2 (1991) – a během první války v Zálivu – zrušit návštěvu amerických vojáků v Saúdské Arábii po boku tehdejšího prezidenta Bushe. Při výrobě sci-fi Propast (1989), která se točila z velké části ve vodě, Cameron herce kvůli úspoře času nutil močit do neoprenů.
„Filmařina je válka, velká bitva mezi byznysem a estetikou,“ řekl, když byl kritizován za životu nebezpečné podmínky na placu úspěšného filmu Titanic (1997).
Kolegové ho možná nenáviděli a mnozí herci přísahali, že už s ním nikdy točit nebudou, jako Kate Winsletová, která se celosvětově proslavila díky roli Rose v Titaniku. Jenže i ta je ve druhém Avatarovi zpátky. Cameron si vždy stál za svou vizí: mít nad všemi fázemi vzniku filmu kontrolu a z maximálních prostředků vytřískat maximální efekt. Aby natočil Propast, dokázal připravit všechno pro to, aby mohl se štábem pracovat dlouhé hodiny ve vodě. Aby jeho Terminátor 2 mohl obsahovat revoluční digitální triky, nechal vyvinout speciální počítačové technologie. Obojí později v ještě větší míře využil na Titaniku. Pro prvního Avatara (2009) dal vytvořit nejšpičkovější metodu motion capture, digitálního záznamu pohybu herců. A tuto metodu v novém Avatarovi bere zase do vody, kde se podstatná část více než tříhodinového snímku odehrává. Protože právě voda je Cameronovým klíčovým živlem, od jeho béčkového debutu Piraňa II: Létající zabijáci (1981) po zálibu v ponorech na dno oceánu, kvůli nimž málem přestal točit hrané filmy.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!