Usmívej se, bude hůř! Jak se za železnou oponou dařilo happeningu před revolucí a po ní?
V souvislosti s netradičními akcemi amerického výtvarníka Allana Kaprowa v galerii Reuben v New Yorku se v říjnu 1959 objevil nový termín – HAPPENING. Záhy se stál módním hitem. Zvláštní směsice divadla, hudby, výtvarného umění, humoru a společenské provokace nadchla nejen snoby, znuděnou zlatou mládež, ale i autentické mladé rebely. Zda se ujal happening i v českých zemích, které jsou přesvědčeny o svém specifickém smyslu pro humor, to je dodnes otázkou. Pokusme se na ni odpovědět.
Happening je v podstatě koláž z lidského jednání. Věrozvěst surrealismu, básník André Breton, v koláži viděl obdivuhodnou schopnost postihnout dvě vzdálené reality a z jejich přiblížení vykřesat jiskru. Snaha překonávat rozdíl mezi hrou a běžným životem, ordinování chybějících vitamínů nemocné společnosti, smysl pro humor, nadhled, absence malichernosti a důrazu na vlastní „důstojnost“ – to vše jsou stavební kameny kvalitního a účinného happeningu.
Happening se záhy rozvětvil do dvou proudů – artově poetického a do humorné provokace s politickým podtextem. U nás nic nového pod sluncem. V Praze akci příbuznou „happeningu“ můžeme zaznamenat již v roce 1412. Studenti vysokého učení tehdy demonstrovali svůj odpor k ostudným papežským odpustkům Jana XXIII., kdy schránky na příspěvky za odpustky za vraždy a další zločiny pomazali smolou a lejny. Hlučnému průvodu studentů městem dominoval jeden z nich, odhalený s umělými ňadry jako nevěstka v papežské tiáře na hlavě, a nabízel milost po zaplacení odpustků.
Podobným případem byla i v revolučním roce 1848 v Praze „kočičina“, kdy opět pražští vysokoškolští studenti prováděli hlučné provokace pod okny velícího generála v Praze knížete Alfreda Windischgrätze.
Jak se však principy snadno mění v dogma a okouzlení v rutinu, tak se již v 60. letech dvacátého století v USA a západní Evropě časem happeningy změnily v nudné exhibice pro snoby a novináře vděčné za to, že mají o čem psát. Větší pozornost si proto z let studené války zaslouží akce z rodiny
happeningu za železnou oponou.
SE SOUDRUHY NENÍ SRANDA
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!