Charlotta Garrigue Masaryková: Uplynulo 100 let od smrti Američanky, která stála u zrodu Československa
„Celý život jsem doma a celá moje radost je zdraví a zdar mých dětí,“ konstatovala Charlotta Garrigue Masaryková (20. 11. 1850—13. 5. 1923). Emancipovaná dívka si ale svou budoucnost představovala jinak. Chtěla být klavíristkou. Když se seznámila s Tomášem Masarykem, dlouhé hodiny diskutovali nad esejem Johna Stuarta Milla Poddanství žen. Shodli se s autorem díla, že žena je rovnocenná bytost. Stín 19. století však Masaryk nepřekročil. Předpokládal, že ho oduševnělá a vzdělaná Američanka bude oddaně následovat, bude mu oporou. „Žádný muž není úspěšný bez rad moudré ženy,“ napsal Mill. V případě TGM a jeho manželky to rozhodně platilo.
Toužila celý život po přesném poznání; ale tím v ní netrpěl cit. Byla hluboce zbožná; smrt jí byla jako přechodem z jedné světnice do druhé. Po stránce mravní neměla ani zbla toho mravního anarchismu, který je tak rozšířen v Evropě; byla přesná a pevná v politice a otázkách sociálních. Byla naprosto nekompromisní a nikdy nelhala; její pravdivost a nekompromisnost měly veliký výchovný vliv na mne. V Lipsku, v těch společných debatách, jsem poznal její hlubokost. Dělali jsme všechno spolu; celé naše manželství bylo spoluprací – tak popsal Karlu Čapkovi svou manželku první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Mravnost, výchova, pravdivost, spolupráce – jsou to uznalá slova, jenže trochu studí jako mramor. Charlotta byla skutečně Masarykovou nejbližší a oddanou spolupracovnicí. Také ale měla srdce a velkou odvahu.
CHARLIE
Pětadvacetiletý Rudolph Garrigue se přistěhoval z Dánska do Spojených států v roce 1847. Během několika měsíců si otevřel knihkupectví a oženil se s Charlottou Lydií Whitingovou, jejíž předek do Nového světa připlul na lodi Mayflower v listopadu 1620. Do tří let se manželům Garriguovým narodily tři dcery. Holčičku, která přišla na svět 20. listopadu 1850 v Brooklynu, pojmenovali po mamince a od kolébky jí říkali Charlie. Na přání babičky ji pokřtil unitářský pastor Frederick Farley.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!