Popularita filmu Barbie oživila i diskusi, jak vznikla její předloha. Kdo je autorka slavné hračky?
Barbara Millicent Robertsová přišla na svět před čtyřiašedesáti lety. Vystřídala řadu profesí, oficiálně se neprovdala a nemá děti. Její rodinu tvoří matka Margaret, otec George, sestry Skipper, Chelsea, Stacie a přítel Ken. Slavná panenka Barbie. Když se narodila, měla na sobě černobílé pruhované plavky bez ramínek, za výstřihem sluneční brýle, výrazně namalované oči, rudou rtěnku a nápadně se podobala jedné vnadné krasavici. Nebyla to náhoda. Stvořitelka nejslavnější a nejprodávanější panenky světa RUTH HANDLEROVÁ (4. 11. 1916 – 27. 4. 2002) neskrývala, že se inspirovala německým suvenýrem pro pány, blonďatou Lilli Bild.
Jacob Moskowicz se narodil 15. dubna 1868 ve Varšavě, jeho manželka Sára Ida Rubensteinová byla o osm let mladší. Svoje první potomky – Sáru a Reubena – přivedli na svět ještě na starém kontinentu, v roce 1897 se ale vydali hledat štěstí a bezpečí za oceán. Ve Spojených státech si zkrátili příjmení – z Moskowiczů se stali Moskovi. Zato jejich rodina se v Coloradu rozrostla o dalších osm dětí – Louise, Doris, Maxe, Josepha, Joela, Arona, Maurice a… Ruth. Tolik hladových krků bylo těžké uživit a o hračkách si drobotina mohla nechat jenom zdát. Nejmenší Ruth si proto vyráběla panenky z kartónu a dřívek, vlasy jim malovala uhlem. Nosila přešívané šaty po sestrách a představovala si, že má na sobě krásné róby. „Snila jsem o tom, že jednou budu strašně bohatá. Zařekla jsem se, že jednou budu mít tolik peněz, že nebudu vědět, co s nimi,“ vzpomínala později.
Provdala se za nadaného Elliota Handlera, kterého znala od svých třinácti let, a v roce 1938 se přestěhovali do Kalifornie. Ruth nastoupila k filmové společnosti Paramount Pictures jako sekretářka. Do bytu, jejž si pronajali, Elliot vyrobil lehká křesílka z plastu. S novým materiálem se naučil zacházet v nedaleké továrně.
Podnikavá Ruth hned Elliotův moderní a praktický nábytek nabízela přátelům k prodeji. V květnu 1941 se manželé radovali z narození dcery Barbary, na účtu ale měli pouhých čtrnáct dolarů. O tři roky později se jim narodil syn Kenneth. Malé Barbaře doma říkali Babsy, Bobbie a Barbie, jejímu bratrovi neřekli jinak než Ken. Elliot za války sloužil na základně ve Spojených státech, takže se nemusel zcela vzdát svého podnikání. S kolegou Haroldem Matsonem si ještě před japonským útokem na Pearl Harbor založili firmu na plastový nábytek.
KRÁSNÁ LILLI
Byla to Ruth, koho napadlo, že také panenky potřebují vybavení do domácnosti – židličky, křesílka, pohovky, stolečky. Aspoň jedno křesílko od Mattela měla na konci války ve svém domečku snad každá americká panenka. „Vyrábět křesílko pro panenku bylo mnohem levnější než vyrobit běžné křeslo pro dospělé. Marže z dětských hraček však byla násobně vyšší,“ okomentovala svůj podnikatelský záměr Ruth Handlerová. Podnik se zaměřil také na výrobu plastových hudebních nástrojů pro děti. Kytara i miniaturní klavír měly velký úspěch, firma rostla, rodina bohatla a Ruth přemýšlela, co dál.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!