Co mají společného Kafka, Goethe, Chopin či Nobel? Ti všichni se u nás zamilovali do Mariánských Lázní
Co si dát v lezavých podzimních dnech trochu odpočinku? Toho většinou není nikdy dost, a tak si můžete na víkend či na pár dnů „odskočit“ třeba do Mariánských Lázní. Do jednoho z našich nejvyhlášenějších lázeňských měst, kde najdete pro pohodlný pobyt vše potřebné.
Mariánky, jak jim místní familiárně říkají, jsou jedním z měst, která jsou od roku 2021 zapsaná na seznamu dědictví UNESCO jako „Slavná lázeňská města Evropy“ po boku Karlových Varů, Františkových Lázní (s nimiž tvoří takzvaný Lázeňský trojúhelník) a dalších osmi měst z celkově sedmi zemí. Protože samotné město leží stranou průmyslových oblastí, bylo před pár lety navíc uznáno i jako klimatické lázně. A tak tu najdete všechny léčebné zdroje na jednom místě, což je v tuzemsku věc nevídaná.
Léčivá síla vody
Největšího věhlasu dosáhly Mariánské Lázně v druhé polovině 19. století. Tehdy se staly místem, kde se setkávaly osobnosti politického i společensko-kulturního života. A tak se v městském parku můžete vyfotit třeba s císařem Františkem Josefem I. nebo s anglickým králem Edvardem VII. (tedy samozřejmě s jejich sochami). Nebo si na některém z domů ve městě najít plaketu se vzpomínkou, kdo zde bydlel či žil. A tak se tu „potkáte“ s velikány své doby, jako třeba s Alfredem Nobelem, Frederykem Chopinem, Franzem Kafkou nebo Johannem Wolfgangem Goethem. Ten tu při jednom ze čtyř pobytů potkal svou životní lásku slečnu Ulriku von Levetzow. Nebylo jim ale přáno, a tak se story stárnoucího básníka a mladé dcery z kruhů místní šlechty zapsala mezi příběhy nenaplněné lásky. Zavzpomínat na něj můžete třeba u Goetheho sochy.
Ale my jsme tady v roce 2024, v době, kdy své žezlo přebírá podzim a v ulicích poletuje barevné listí. Procházka po centru plném krásných domů nás zavede i na novobarokní kolonádu s neobvyklými stropními freskami „Člověk a vesmír“s přilehlou Zpívající fontánou – nejvyhledávanější atrakcí ve městě. Bohužel, zrovna v době mé návštěvy procházely jak fontána, tak podlaha kolonády rekonstrukcí; ale už v dubnu 2025 by se obě měly opět otevřít veřejnosti. Přístupný zůstal aspoň Pavilón Křížového pramene, kde můžete ochutnat ty nejznámější místní prameny – Křížový, Karolínin nebo Rudolfův. Na rozdíl třeba od karlovarských zřídel jsou ta zdejší studená. Nicméně řadí se po jejich boku do fenoménu této geomorfologické oblasti známé jako Slavkovský les, který je v Evropě unikátní právě díky přírodním zdrojům s léčivým potenciálem – a to jak hojností vývěrů (najdete jich tu asi 600), tak i pestrostí chemického složení. A tak – přeneseně řečeno – stačí kopnout do země a vytryskne pramen.
Vzhůru na procedury
V Mariánských Lázních s léčí především nemoci pohybového a dýchacího aparátu, ledvin a močového ústrojí, ale i nemoci spojené s problémy metabolického, gynekologického a onkologického rázu. Zdejší prameny se přitom nejen pijí, ale používají i při přípravě koupelí. A procedury si tu můžete dopřát i jinde než jen v lázeňských domech, kam přijíždějí hlavně pacienti na doporučení zdravotních pojišťoven; vlastními léčebnými zdroji i přítomností lékařů (balneologů) totiž disponuje i část místních hotelů.
K těm nejkrásnějším, nejluxusnějším a největším ve městě patří určitě pětihvězdičkový rezort Falkensteiner Spa Resort. Nachází se pár kroků od centra města a zároveň na úbočí lázeňských lesů. V hotelu, který vznikl rozšířením původní budovy z 19. století o další 3 křídla. Kromě ubytování ve více než 160 pokojích, tu najdete i špičkové a prostorné Acquapura Spa. Několik bazénů, včetně jednoho se slanou vodou, je vyhříváno na 30 až 33 stupňů. Prostor zde doplňuje i několik saun – klasická finská, bio sauna (o trochu chladnější než finská), infrasauna nebo parní lázeň. Vše je obklopeno velkorysým odpočívacím prostorem. Skvělé je, že pracovní doba wellness začíná už v sedm ráno a končí až v deset večer. Takže se tu můžete doslova prolenošit celým dnem na pohodlném lehátku a všechny starosti nechat odplout… Hotel disponuje i vlastním, u recepce hotelu vytékajícím pramenem Alexandra. Pokud tu jste ubytovaní, můžete si ho dopřát kdykoliv během dne. Jen pozor: nedoporučuje se vypít více než 0,4 litru – jinak totiž hrozí, že vás voda plná minerálů trochu „prožene“. „Pokud jste hotelový host a máte nějaké zdravotní trable, můžete si domluvit konzultaci s naším lékařem, balneologem. Ten vám následně sestaví individuální plán z více než 60 možných procedur podle indikace. Procedury pak podstupujete přímo v prostorách hotelového areálu a nemusíte se tedy nikam přemisťovat – takže doslova a do písmene můžete z pokoje vyrazit v županu a papučích,“ říká spa manažer hotelu Daniel Fajkus.
Několik procedur lze přitom absolvovat i bez lékařského doporučení – třeba perličkovou koupel ve zmíněné minerálce Alexandra, která obsahuje cca 15 g soli na litr, a navíc je velice bohatá na železo a volný CO2. Krásně se v ní prokrvuje pokožka, snižuje krevní tlak a uvolňují svaly. Protože ve Falkensteiner Spa Resortu nabízejí klientům i alternativní přístupy, můžete si jako já vyzkoušet třeba zvukovou masáž za pomoci zvuku tibetských mís, celotělovou holistickou masáž nebo japonskou techniku shinrin-yoku, známou jako Lesní koupel. Ta spočívá v tom, že se na procházce v lese nevěnujete jenom pohybu na zdravém vzduchu, ale spolu s průvodcem (v mém případě průvodkyní, moc milou Luciou) zkusíte také mindfulness a poznávání přírody všemi smysly. Pokud vás podobné aktivity oslovují a lákají, velmi doporučuji.
I tři dny pomůžou – třeba najít svůj ztracený balanc
Protože se v dnešní době naše životní tempo neustále zvyšuje a žijeme dosti hekticky, uzpůsobují tomu nabídku služeb i jednotlivé turistické objekty. Ve Falkensteiner Spa Resortu si tak kromě dlouhodobých pobytů můžete dopřát i krátké pobyty, třeba víkendovky – někdy šité na míru vytíženým manažerům, jindy párům, dámským skupinkám, mladým cestovatelům nebo rodinám s dětmi. Důležité je přece načerpat nové síly! I moje tři dny byly takovým krátkým nádechem a výdechem, ale stálo to za to. Všechny podrobnosti o možnostech pobytu najdete na webu.
Co jsem v hotelu samotném velmi ocenila, byla jeho stravovací část. Cestuji ráda a často a kulinářské zážitky patří k mým oblíbeným oblastem zkoumání. Musím zcela nekriticky přiznat, že kuchyně místní restaurace je opravdu na špičkové úrovni. Především pak jejich snídaňový bufet, který mě doslova šokoval – svou rozmanitostí, čerstvostí a skladbou. Takže pokud milujete zdravé, ale rozmanité snídaně, neváhejte a zajeďte si sem! Za vším tu stojí šéfkuchař Miroslav Matějkin, který sbíral zkušenosti v různých gastro zařízeních v celé Evropě. „Koncept Balance-vital, který v hotelu aplikujeme, vychází z regionálnosti, přirozenosti a také šetrného způsobu vaření. A směřuje k jedinému: aby se správně nastartoval metabolimus, tedy aby se člověk cítil dobře. A to, jak víme, pramení z toho, co jíme. Důležitá je přitom skladba jednotlivých pokrmů během dne a také pravidelnost. Tedy jíst ve stejnou dobu a rozložit během dne správně sacharidy, proteiny a vlákninu,“ doplňuje. O tom, že pan šéfkuchař je opravdu člověkem na svém místě, jsem se přesvědčila v několika vcelku dlouhých debatách o stravě. Takže klobouk dolů – mít v čele kuchyně někoho, kdo se vyzná a rád se o své znalosti i podělí, to je doslova výhra v loterii.
Ostatně přístupnost a vstřícnost je výsadou celého místního personálu – nesetkala jsem se tu s nikým, kdo by se nesnažil maximálně vyhovět jakýmkoliv mým prosbám či požadavkům. Všichni jsou velmi, jak se říká, proklientští – a myslím, že za tím není žádná přetvářka. Dělají prostě svou práci rádi.
Lesy, prameny, golf nebo lyže
Až vás omrzí válení se u bazénu, pocení v sauně, popíjení pramenů, je z čeho vybírat. Nabízí se třeba výlet do Parku Boheminium, který se nachází na okraji města. Ten láká na propracované modely více než sedmdesáti známých českých staveb, které jsou postavené ze speciálního materiálu a vyvedené v měřítku 1:25. Jde o čtvrtý největší park miniatur v Evropě. Lze si prohlédnout třeba detaily Karlštejna, chrámu svaté Barbory nebo zámků Lednice či Hluboká. Lehkou chůzí odsud dojdete i na rozhlednu Hamelika nebo do daňčí obory.
Okolní lesy lákají nejen k procházkám, ale i projížďkám. A úžasný vynález zvaný elektrokolo vás zaveze, kam budete chtít. Třeba na Kladskou. Minerální prameny zde vytvořily jedinečnou rašelinnou krajinu se spoustou zajímavých přírodních jevů. Cestou minete i golfové hřiště, které je vůbec nejstarším v České republice. V roce 1905 ho slavnostně otevřel zmiňovaný anglický král Edvard VII., později bylo místní osmnáctijamkové hřiště oceněné i titulem britské královny Alžběty II. Místní lahůdkou, kterou byste zde asi úplně nečekali, je možnost lyžování. Ve městě je lyžařský areál se třemi sjezdovkami a sedačkovou lanovkou, v okolí se nachází několik běžkařských tras. A když se nasytíte i možného sportovního vyžití, můžete nasednout na vláček a krásnou vyhlídkovou trasou se vydat do dalšího lázeňského města této oblasti – do Karlových Varů. Nebo autobusem do malého půvabného městečka Lázně Kynžvart se zámkem a anglickým parkem. Pro milovníky historie a mystiky se nabízí i nedaleký premonstrátský klášter Teplá, kde vám místní atmosféra možná připomene film Jméno růže. Nebo Bečova nad Teplou, kde je v místním zámku uložen relikviář sv. Maura – po korunovačních klenotech nejcennější památka na našem území. Spoustu dalších tipů na výlety najdete i na webu Karlovarského kraje.
A jak se do Mariánských Lázní nejlépe dostat? Autem z Prahy po dálnici D5 na Plzeň a pak dál směr Rozvadov – zabere to zhruba 2 hodiny. Pokud jste ale vyznavači pohodlí a ekologie, asi zvolíte cestování vlakem. Trvá to sem jen o ¾ hodiny déle než autem a ze stanice Praha hlavní nádraží sem soupravy Českých drah jezdí každé dvě hodiny – jak přímé dálkové vlaky Západní expres, tak 2x denně i Pendolino. V pohodlných vagonech a s nabídkou občerstvení vám cesta určitě rychle uběhne. A pak už jen se oddat sladkému nicnedělání a věnovat se sami sobě a svému vlastnímu odpočinku.