Video placeholder

Chceme přiblížit myšlenky, které byste jinak nenašli, říká Zlata Holušová o fóru Meltingpot

Mezinárodní fórum Meltingpot, které probíhá pravidelně v červenci po boku festivalu Colours of Ostrava v areálu ostravských Dolních Vítkovic, připravilo na 4. - 7. listopadu první ročník stejnojmenné virtuální konference. Její podtitul - Konference s lidmi, kteří mění svět - prozrazuje, že nabídne během čtyř dnů na dvou scénách výjimečné příběhy téměř 100 osobností z celého světa - inovátorů, vizionářů, vědců či autorů bestsellerů. Meltingpot - Virtual Forum bude možné sledovat zdarma po registraci na novém interaktivním webu www.ColoursUniverse.cz. O fóru jsme si povídali s jeho kurátorkou a ředitelkou festivalu Colours of Ostrava Zlatou Holušovou.

Proč jste se rozhodli podobné fórum, navíc takto rozsáhlé, nyní uspořádat? Co má reflektovat, na co reaguje?

Musím říci, že nám skutečně chyběla možnost uspořádat živé Meltingpot fórum jako součást Colours of Ostrava. Uvědomili jsme si, že nám online prostředí umožňuje propojení hostů, jaké by bylo u normální akce nemožné. Rozhodli jsme se propojit nejen naše hvězdy minulých ročníků, ale také najít mnoho nových, kteří nám mají co říci. Turbulentní doba nám nedovolila dva roky uspořádat naše milované Colours a tak jsme se zaměřili na to, co cítíme, že je nejdůležitější - na regeneraci civilizace. Chceme hledat recepty, jak celou situaci zvládat lépe, jak se inspirovat a jak najít nové podnětné myšlenky pro každého z nás. Rozdělili jsme si okruhy řečníků na dva světy - Já a My. Říkáme jim personální a globální scény. Rozhlížíme se kolem sebe ve světě, ale také se snažíme nahlédnout dovnitř nás samých, hledat rezonující informace, hledat inspiraci v dnešním zmateném světě. Vytvořili jsme řadu anket. Hledali jsme pro vás Game Changers People - lidi, kteří svou prací a svými nápady změnili svět kolem sebe a možná i uvnitř sebe samých.

Jak byste diváky nalákala, nadchla pro fórum? Proč by se měli dívat, co výjimečného, zajímavého uvidí?

Uvidí plejádu neuvěřitelných sta řečníků z celého světa. Unikátní je, že všechny něco spojuje, se všemi jsme točili nejen rozhovory, ale také anketu, která možná ukáže, jak moc podobní jsme si navzájem.

Jaké řečníky byste vyzvedla, kdo jsou nejzajímavější, nejunikátnější hosté?

Mne skutečně velmi inspiroval a mnoho věcí ozřejmil Stefan Sorgner, Anna Hogenová, Karl Ammann, Jamie Andrew a Tuvia Tenenbom, samozřejmě nemůžete minout Dana Browna, Marka Gungora a Barbaru Winton. Není ale spravedlivé takto jmenovat, v každém z našich rozhovorů jsou perly, které jsme si museli zapamatovat.

Co by si po skončení měli diváci z fóra odnést?

Diváci by měli být okouzleni moudrostí mnohých, inspirováni myšlenkami s jedinečnostmi a nabití energií z virtuálního setkávání. Chceme vytvořit virtuální svět, kterým přiblížíme myšlenky, které byste jinak nenašli, osobní cesty, které můžete následovat, svět, který nás velmi bavilo tvořit.

Budou se ta témata či hosté prolínat i do fyzického fóra Meltingpot příští rok v červenci po boku Colours of Ostrava?

Určitě chceme v podobné linii pokračovat také v červenci, kdy konečně budou zase Colours of Ostrava i Meltingppot v plné síle. Všichni naši řečníci se už moc těší a řada z nich, kteří se představí na virtuální konferenci, s vámi bude i v červenci, tentokrát už živě.


Formou původních moderovaných video rozhovorů na virtuální konferenci Meltingpotu vystoupí například spisovatelé Dan Brown, Orhan Pamuk, Tuvia Tenenbom, Laurent Binet, Martyna Bunda a Matt Jardine, futurista Bruno Marion, ochránce přírody a fotograf divoké zvěře Karl Ammann, historik Andrej Zubov, ekonom Matthias Fifka, spisovatel a spoluzakladatel německé Strany zelených Clemens Kuby, dcera Nicholase Wintona Barbara Winton, světoznámá tlumočnice do znakového jazyka Amber Galloway Gallego, filozof Stefan Lorenz Sorgner, horolezec Jamie Andrew, skladatel Fil Eisler, pastor, spisovatel, průvodce spokojeným manželstvím Mark Gungor, psychoterapeutka Dhyani Maria Kovar, historik Igor Lukeš, filozof a spisovatel Sönke Ahrens, hudebník Girish, zakladatel charitativní organizace MiserArt Andrzej Ptak či taneční lektor a terapeut Erik Iversen.

Z České republiky k nám promluví například Tomáš Sedláček, Anna Hogenová, Hynek Medřický, Vladimír Beneš, Miroslav Bárta, Daniel Prokop, Jakub Szántó, Tomáš Šebek, Michal Pěchouček, Zbigniew Czendlik, Jan Vlachynský, Tomáš Staněk, Jan Vojtko, František Šmehlík, Josef Rauvolf, Tereza Límanová a řada dalších.

Virtuální fórum bude v průběhu live streamu od 4. do 7. listopadu přístupné zdarma, po jeho skončení budou všechny debaty dostupné v archivu za poplatek 199 Kč. Pro držitele vstupenek na festival Colours of Ostrava zůstane i archiv přístupný zdarma. Pro návštěvu fóra, tedy přístup k live streamu, je třeba se registrovat předem na www.ColoursUniverse.cz.