Soud rozhodl. Za otrávení řeky Bečvy může řeka Bečva a pozastavil řece Bečvě činnost
Již tři roky trvající soudní proces konečně došel ke konci a verdikt soudu mnohé překvapil. Ačkoliv podle soudu ekologickou havárii na řece Bečva zavinila firma Energoaqua, která do řeky vypouštěla kyanid, v konečném důsledku za otravu řeky Bečvy může samotná řeka Bečva. Nebýt řeky Bečvy, firma Energoaqua by vypouštěla kyanid potrubím na louku. Řeka Bečva svým lehkovážným chováním vedla místem, kde Energoaqua vypouštěla kyanid.
„Nebyl zjištěn úmysl firmy ani konkrétní viník. Nelze potrestat právnickou osobu, takže z toho důvodu je viníkem ekologické havárie řeka Bečva, která za to nese odpovědnost a také si ponese následky,“ řekla po vyřčení rozsudku soudkyně Ludmila Gerlová.
„My víme, že do řeky firma Energoaqua vypustila kyanid. Firma také ví, že do řeky vypustila kyanid. Veřejnost rovněž ví, že firma do řeky vypustila kyanid. Vše se podařilo prokázat. Nicméně z právního hlediska je firma nevinná. Musím přiznat, že mě samotnou moje rozhodnutí dost nasralo,“ pokračovala Gerlová při čtení rozsudku.
„Po posouzení všech důkazních materiálů a s přihlédnutím k zákonům České republiky je za původce znečištění beze vší pochybnosti považována firma Energoaqua. Vinu ale nese řeka Bečva a tím pádem jménem republiky pozastavuji řece Bečvě činnost na neurčito. Rovněž řeka Bečva musí zaplatit náklady vzniklé odklízením uhynulých živočichů, vyšetřováním, stejně tak i soudní výlohy,“ vynesla soudkyně finální rozsudek.
Proti rozsudku se okamžitě firma Energoaqua odvolala. I když z rozsudku pro ni neplyne žádný trest, nelíbí se jí, že je s ekologickou havárií spojována. Právníci firmy hodlají v případném odvolacím procesu dokázat, že se řeka Bečva otrávila sama.
Toho ostatně chtěla firma dosáhnout už během tohoto procesu. Právníci firmy poukazovali na možnost, že ryby v řece neuhynuly v důsledku otravy, ale uhynuly zcela dobrovolně pod tíhou klimatické úzkosti. Jimi předvolaný odborník na životní prostředí měl dokonce tvrdit, že úroveň kyanidu v řece byla přirozeně historicky vysoká. Obhajoba byla postavena na tom, že firma Energoaqua řeku Bečvu vlastně čistila.
Samotná řeka Bečva se k rozsudku doposud nevyjádřila. Navíc se rozhodnutím soudu neřídí. Ačkoliv má pozastavenou činnost, podle očitých svědků dál teče. Pokud bude i nadále ignorovat rozhodnutí soudu a bude dále téct, zadělá si akorát na další problémy. Ve hře by mohla být dokonce varianta odnětí svobody, popřípadě peněžitý trest, z čehož by byla řeka Bečva jistě znovu otrávená.
Divoký kačer je fake news o skutečných událostech, které se sice nestaly, ale mohly by, jakkoliv znějí neuvěřitelně. Smutnou skutečností je ale například plíživá infiltrace islamistů do Evropy.
Audioknihy Dominika Landsmana si můžete zakoupit a poslechnout v našem Ikiosku >>>