Český prezident Miloš Zeman - ilustrační snímek

Český prezident Miloš Zeman - ilustrační snímek Zdroj: ČTK

Kosovo uznalo Moravu jako samostatný stát. Je to malicherná pomsta, tvrdí Miloš Zeman

Dominik Landsman

Kosovský parlament v pondělí oficiálně uznal Moravu jako samostatný stát, přičemž ministr zahraničí Kosmun Horemuvič zahájil s Brnem jednání o možné vzájemné spolupráci a obchodu.

Zatímco Morava slaví, neboť jí svitla naděje na světlé zítřky, prezident Miloš Zeman zuří vzteky. „Je to z jejich strany jen malicherná pomsta. Je to výstřel do tmy, který má jen šokovat a zasít semínko sváru,“ vzkázal prostřednictvím svého osobního influencera a moderátora Jiřího Ovčáčka.

Prezident Miloš Zeman, který na nedávné návštěvě Srbska prohlásil, že nemá rád Kosovo a že by Česká republika měla svůj dřívější akt, kdy Kosovo uznala za samostatný stát, přehodnotit, možná uhodil hřebíček na hlavičku. Zřejmě je opravdu uznání Moravy Kosovem jen pomstou Miloši Zemanovi.

Ať je to, jak chce, na Moravě se začalo slavit a víno teče proudem. Ono se tam slaví a teče víno proudem pořád, nicméně tentokrát je k tomu opravdový důvod.

Primátorka Brna Markéta Vaňková to celé vzala na sebe a prohlásila se za prezidentku Moravy.

„Brno je hlavní město Moravy. To je jasné každému. Já jako primátorka Brna přebírám logicky agendu celé Moravy a z této pozice se stávám jakousi prezidentkou, respektive premiérkou Brna do řádných voleb, které by měly proběhnout v příštím roce,“ prohlásila primátorka.

Iniciativy Kosova se chytily i některé další státy, jako například Slovensko, Maďarsko anebo Tibet, které uznání samostatné Moravy vážně zvažují. Pokud se ke Kosovu přidají i další státy, je možné, že samostatný stát Morava se stane na mezinárodní scéně částečně legitimní.

„Já su tomu rád. Hen ta Praha nám do všeho pořád kecá. Myslí si, že jsou něco víc než my. Teď máme šanci vzít svůj osud do svých rukou a ukázat celému světu, že my šici z Moravy jsme pracovitý a užitečný národ,“ raduje se Radim Bouřka z Kuřimi, který samostatnou Moravu kvituje.

Mexit, jak je novináři nazýváno odtržení Moravy od Česka, není tak jednoduchý, jak se může na první pohled zdát. Je třeba vyřešit výstupní smlouvy, počkat na uznání dostatečného množství státu, ustanovit vlastní samosprávu, měnu, ale i například oficiální jazyk.

„Moravština má mnoho verzí a drobných nuancí, které je třeba sjednotit. Moravané z rozdílných částí mají často problém se vzájemně dorozumět. I na to je třeba myslet,“ míní lingvista Daniel Krahůlek z Ústavu pro jazyk český.

Co se týče měny, tak se začaly množit návrhy, aby se na Moravě platilo vínem.

„Tož to máte jednoduché. Stačí zavést měnu „demižon“, nejsem ekonom, ale vypočítat kurz jednoho demižonu vůči euru nebo dolaru nemusí být tak složité. Bude se odvíjet od kvality ročníku. Jestli se ten rok víno vydařilo anebo ne. Tím pádem každý rok bude jiný kurz a bude jen na nás, jak kvalitní víno vyrobíme,“ zamyslel se Marek Plašil ze Svazu moravských vinařů.

Zatímco na Moravě se rozjely přípravy na mexit, Českem prochází značná nervozita.

„Nejsem si úplně jistý, co teď s tím. To, že Kosovo jen tak mimochodem uzná Moravu za samostatný stát, beru jako legraci, ale pokud to strhne lavinu, kdy Moravu uznají i další státy, jímá mě hrůza, kam až to povede,“ strachuje se premiér Andrej Babiš.

„Pana prezidenta si vážím, ale já jsem pro, abychom ho už nikam nepouštěli. Jednou si odjede do Srbska, pustí si hubu na špacír a teď nám tady reálně hrozí, že přijdeme o Moravu,“ zamyslel se pan premiér, který na úterní večer svolal mimořádné zasedání sněmovny, aby se pokusil mexitu zabránit.

Divoký kačer je fake news o skutečných událostech, které se sice nestaly, ale mohly by, jakkoliv znějí neuvěřitelně. Skutečností ale například je děsivý projekt MKUltra.