Zdroj: Pražská energetika

Jak ustát novou situaci na trhu s energiemi

Reklama

Už skoro rok kontinuálně rostou ceny elektřiny a plynu. Obrovský šok se potom odehrál začátkem října, kdy raketově vzrostly ceny na české energetické burze PXE. V důsledku toho došlo k enormnímu zdražení a také ukončení činnosti několika dodavatelů energií. Kdo za to může, a jak se zachovat?

Jakmile se spotřebitelé dozvěděli o výrazné zdražování energií, snažili se na poslední chvíli „získat“ nízkou cenu na další období – změnou dodavatele nebo zafixováním se na určité období, případně kombinací obojího. V důsledku toho řada dodavatelů jak elektřiny, tak plynu začala měnit své ceníky, protože nově příchozí spotřebitelé dodavatelům jim rychle vyčerpali nakoupený limit cenově velmi výhodných megawatthodin.

Viníkem je „hlad“

Po jednom divokém týdnu začaly ceny na burze klesat, ale trh zůstal nervózní, což nakonec vedlo k tomu, že někteří dodavatelé energií přestali nabízet energie novým zákazníkům a někteří skončili úplně. Další dodavatelé – včetně těch poslední instance, kteří nahradili padlé alternativní dodavatele – spotřebitelům nabízejí v nových cenách energie třeba i třikrát dráže, než bylo obvyklé. Nervozitu způsobila souhra několika faktorů: start topné sezony, zpřísnění limitů emisních povolenek, letošní menší produkce elektřiny z obnovitelných zdrojů, dostavba plynovodu Nord Stream 2 a obrovský „hlad“ po energiích v Číně, která aktivně vykupuje uhlí, plyn a jiná fosilní paliva, která jí umožní generovat elektřinu.

Dlouhodobá fixace není správnou cestou

Rozkolísaná situace na trhu s energiemi je velmi zrádná jak pro dodavatele, tak pro spotřebitele. Zdražují-li energie v době, kdy mají zákazníci uzavřenou cenu na několik let, tak na tom vydělávají. Aktuální růst cen tedy spotřebitelům logicky velí zvolit co možná nejdelší fixaci. Jenže aktuální nestabilita trhu je obrovská. „Spotřebitelům, kteří aktuálně řeší cenu a fixaci, doporučujeme zachovat chladnou hlavu a zvolit jednoletou, maximálně dvouletou garanci i v současné cenové úrovni. Obzvlášť pokud se jim zdá cena dobrá ve srovnání s jinými dodavateli,“dodává Michal Kulig, ředitel společnosti Yello, která jako alternativní dodavatel energií působí na českém trhu již devátým rokem.

Dobrý dodavatel ceny spotřebitelům reviduje

Yello dále doporučuje zákazníkům vždy pečlivě zvážit nabídky krátkodobých cen kopírujících každodenní vývoj na burze, které se nyní začaly objevovat. Jejich přijetím na sebe totiž plně přebírají riziko veškerých cenových výkyvů, k nimž na trhu dochází, a proto by měli zvážit, zda jsou schopny ho nést. „Naše jednání je férové, proto jsme už před několika týdny změnily ceníky. Jestliže se po nějaké době ukážou pro zákazníky jako nerentabilní, protože například zasmluvněné ceny budou příliš vysoké a aktuální ceny o hodně klesly, smlouvy zrevidujeme doporučíme provést pro ně výhodnější změnu,“zakončuje Michal Kulig.