Daně v Evropě se pořád zvyšují, nejvyšší jsou v Dánsku, Česko zůstává v EU pod průměrem
Přestože EU neustále hovoří o tom, jak chce řešit krizi, být konkurenceschopná a jak hodlá podporovat investice, tak v jednotlivých členských zemích se postupně zvyšuje daňová zátěž. Což ekonomiky rozhodně nerozhýbe. Včera zveřejnil Eurostat některé výsledky a z nich plyne, že nejvyšší daně mají v Dánsku, Česká republika ještě pořád zůstává pod průměrem Unie.
Eurostat zveřejnil čísla, kde jsou konečná data za rok 2012. Například v celkovém poměru daní k HDP (měří daňové zatížení jako celkovou částku daní a skutečné povinné sociální příspěvky jako procento HDP) je na tom „nejhůře“ Dánsko a „nejlépe“ Litva.
Podle zmíněného parametru dosahují daně v Dánsku až 48,1 procenta. Další země, kde jsou daně hodně vysoké, jsou Belgie (45,4), Francie (45), Švédsko (44,2), Finsko (44,1), Itálie (44) a pak Rakousko (43,1). Takže všechno země s rozvinutým a poměrně drahým sociálním systémem.
Na druhé straně žebříčku jsou Litva (27,2 procenta), Bulharsko a Lotyšsko (27,9), Rumunsko a Slovensko (28,3) a Irsko (28,7).
Česká republika je tradičně někde uprostřed a v tomto parametru vykazuje daňovou zátěž ve výši 35 procent (celoevropský průměr je 39,4 procent). Z výsledků Eurostatu ale plyne, že se u nás zvyšuje zdanění spotřeby, to znamená, že občané to nejvíce poznají na zvyšování cen. Naopak platy a důchody spíše stagnují.