Seriál vrcholí: Slávistický okoun Mildy Tesaře, vedoucího kulturní rubriky
V Excellentu, stylové a stylotvorné příloze Reflexu, si tento týden nalistujte fotoreportáž zaměřenou na kuchařské schopnosti a choutky sedmi redaktorů Reflexu. Proč by šéfredaktor Radek Bajgar a šéfgrafik Michal Kořán nejradši vůbec nebyli chefy a nevařili, a přesto jsou za plotnou tak skvělí? A jakou kuchyni preferuje komentátor Karel Steigerwald? Obrázky z kuchyní našich kolegů doplňují podrobné recepty jejich nejoblíbenějších pokrmů a na www.reflex.cz vkládáme videa z vaření. V posledním, sedmém díle září vedoucí kulturní rubriky Milan Tesař, který připravil jídlo lehké a slávistické!
Když Milda pekl bílého nilského okouna vedle červených keříčkových rajčátek v doprovodu brambůrků ve slupce, chtěl zmíněnou barevnou kombinací oslavit barvy svého oblíbeného fotbalového klubu, který tou dobou vyhrál doma s Jihlavou. To ještě netušil, kdo o pár týdnů později „sešívané“ koupí… Možná by služebně nejstarší redaktor Reflexu (25 let ho máme!) k poctě nejstaršího českého klubu nesáhl po klenotu italské kuchyně, inspirovaném receptem samotného Emanuela Ridiho, ale uvařil by prostě kung pao. Nebo kantonskou kachnu.
Recept: Filátka z nilského okouna s bramborovými lupínky a pečenými rajčátky
Ingredience – 2 porce
2 filety nilského okouna
3 snítky tymiánu
2 dcl panenského olivového oleje
1/2 citrónu, nakrájeného na plátky
sůl, pepř
2 snítky keříčkových rajčat (asi 20 ks celkem)
5 brambor ve slupce, ideálně nových
Postup
Osušené filety osolíme a opepříme, poklademe kolečky citrónu a položíme je na pečicí papír na hlubší plech. Vedle nich uložíme snítky s rajčátky (směřujícími vzhůru) a poslední třetinu plechu zaplníme bramborami (neloupanými) nakrájenými na co nejtenčí plátky tak, aby se vzájemně překrývaly. Na vše poklademe větvičky tymiánu. Pečeme v troubě na 200 °C po 20–25 minut. Jíme s chutí, klidně rovnou z plechu.