Co mají společného Ledecká, Krejčíková, krasobruslař Březina či biatlonistky Davidová a Jislová? Všichni byli…
Před několika dny skončily zimní olympijské hry v Pekingu a naši sportovci si z tohoto vrcholného mezinárodního zápolení přivezli jen dvě medaile. V české výpravě byla řada ostřílených sportovců, ale i úplně nové tváře, které dosáhly plnoletosti teprve nedávno. Na příštích nebo přespříštích olympijských hrách to bude podobné. Také na nich budou startovat holky a kluci, kteří jsou momentálně ještě dětmi školou povinnými. Přesto už i ony soutěží na významných akcích, sbírají zkušenosti a vavříny, ale učí se také prohrávat. Startují například na Olympiádách dětí a mládeže, které se v Česku pravidelně konají v zimě i v létě již téměř dvě dekády a při nichž mezi sebou soutěží výpravy jednotlivých českých a moravských krajů.
Nejbližší (letní) Olympiáda dětí a mládeže se uskuteční od 26. do 30. června letošního roku a bude ji hostit Olomoucký kraj. V zimních sportech pak děti změří síly v lednu příštího roku v Královéhradeckém kraji. „Republiková soutěž krajských výprav je největší multisportovní akcí v Česku,“ představuje projekt manažerka dětských olympiád Radana Kubešová z Českého olympijského výboru (ČOV). „Koná se každoročně od roku 2003 a je životním zážitkem pro mladé sportovce ve věku od dvanácti do šestnácti let. Unikátní formát a olympijský protokol motivují nejen účastníky, ale také jejich kamarády a rodiče k tomu, aby byl pohyb přirozenou součástí jejich životů. Cílem projektu je snaha o to, aby se z mladých lidí staly především osobnosti stavějící svůj život na hodnotách upevněných díky sportu. Ať už je to respekt, sebezdokonalování, týmovost, či fair play.“
Historicky první Olympiáda dětí a mládeže se uskutečnila v červnu 2003 v Pardubickém kraji, v únoru 2004 se pak konala první zimní olympiáda dětských sportovců a tu hostil Středočeský kraj. Od té doby se letní i zimní hry konají každé dva roky, přičemž pro letní olympiády byl stanoven lichý rok, zatímco pro zimní soutěže sudý. Pandemie koronaviru ovšem hodila do zaběhnutých pořádků vidle a letní olympiáda byla vloni zrušena a přesunuta na letošní rok. S ročním skluzem se bude konat i zimní měření sil.
Tisíce účastníků ze čtrnácti krajů
V současné době tak již probíhají přípravy na letní olympiádu, kterou kromě Olomouce budou na konci letošního června hostit i partnerská města Prostějov, Přerov, Kojetín, Uničov a Velká Bystřice. „Olomoucký kraj vyčlenil na tuto akci ze svého rozpočtu zhruba devatenáct miliónů korun,“ uvedla mluvčí kraje Eva Knajblová. „Součástí celkového rozpočtu jsou příspěvky jednotlivých partnerských měst, Českého olympijského výboru, Národní sportovní agentury a příspěvky jednotlivých krajů za ubytování a stravu jejich reprezentací. O případném partnerství se jedná i s několika soukromými subjekty.“
Podle Knajblové se akce zúčastní celkem 4299 sportovců, trenérů a vedoucích krajských výprav a bude se soutěžit ve dvaceti sportech na čtyřiatřiceti sportovištích. Skladba sportů pro jednotlivé ročníky olympiády se vybírá na základě rozhodnutí pořadatelského kraje a ve spolupráci se sportovními svazy a ČOV. Z této komunikace pak vzejde i rozhodnutí o tom, jak početné mohou být výpravy z jednotlivých krajů. Pro letní olympiádu v Olomouckém kraji je stanoven maximální počet členů výpravy na 316 osob. Zda tento počet jednotlivé kraje naplní, či nikoliv, už záleží na nich samotných.
Redakce oslovila koordinátory výprav ve všech krajích a z jejich odpovědí vyplývá, že například Praha a Středočeský i Jihomoravský kraj vyšlou na letní olympiádu výpravu přesně na stanoveném početním limitu. U jiných krajů zůstanou některá místa neobsazená. „Moravskoslezský kraj neobsadil disciplínu Synchronizované plavání, tudíž počet členů naší výpravy klesl na 311,“ uvedla mluvčí tohoto kraje Nikola Birklenová. Neúplný početní stav své výpravy avizuje už nyní také Kraj Vysočina.
Soutěžit budou i nevidomí
U zimních olympiád jsou výpravy krajů méně početné. „Na minulé zimní olympiádě dětí a mládeže v roce 2020 byl stanoven počet účastníků za každý kraj na počtu maximálně 135 osob,“ uvedla Veronika Vlasáková z odboru školství, mládeže a tělovýchovy Krajského úřadu Jihočeského kraje.
Celkový počet účastníků u příští zimní olympiády v Královéhradeckém kraji ještě není přesně znám, ale lze očekávat, že početnost výprav bude podobná. Již nyní se rýsuje rozsah sportovních disciplín. „Počítáme se zařazením deseti sportů,“ říká hejtman kraje Martin Červíček. „Bude to alpské a běžecké lyžování, biatlon, krasobruslení, lední hokej, lyžařský orientační běh, skicross, snowboarding a šachy a Královéhradecký kraj zařadil na program her také disciplínu pro handicapované, a to běžecké lyžování nevidomých. Naším cílem je podpořit integraci zdravých a handicapovaných sportovců i jejich sportovní možnosti,“ dodává Červíček.
Stejně jako u nadcházející letní olympiády v Olomouckém kraji bude pořádání zimní verze her příští rok rozmístěno do několika míst. Slavnostní zahájení se uskuteční v ČPP Aréně v Hradci Králové, zápolení v jednotlivých sportech bude probíhat v Krkonoších nebo v Podkrkonoší. Závody v alpském lyžování, skicrossu a snowboardingu bude hostit Špindlerův Mlýn, hokejový turnaj pak arény ve Vrchlabí a v Trutnově a krasobruslení zimní stadión v Nové Pace. Běžecké disciplíny nebo biatlon se uskuteční v unikátním lyžařském běžeckém areálu Vejsplachy u Vrchlabí, který vybudoval a se svým týmem provozuje Roman Charvát, otec české biatlonové reprezentantky Lucie Charvátové.
Zápolení sportovců i krajů
Olympiády dětí a mládeže jsou co do svého ducha, atmosféry, ale i struktury a vyhodnocování výsledků de facto totožné s klasickými olympijskými hrami. Mladí účastníci nejsou ochuzeni o zapálení olympijského ohně, slavnostní ceremoniály, soužití v olympijské vesnici nebo složení olympijské přísahy. Jen mezi sebou vedle individuálních sportovců či týmů nesoupeří výpravy států, ale krajů.
Konečné medailové žebříčky krajů bývají prestižní a v úspěšných krajích si jich velice považují. V případě zimních olympiád úspěšnost do značné míry ovlivňují přírodní podmínky a zázemí daných krajů, ale i tradice jednotlivých sportů. Projevilo se to například při poslední zimní olympiádě, kterou v lednu 2020 hostil Karlovarský kraj. Tam v lyžařských disciplínách či biatlonu dominovaly Královéhradecký a Liberecký kraj; naopak Praha či Středočeský kraj sbíraly více cenných kovů v rychlobruslení či karate. „Praha nemá hory, a tím máme zimní edici olympiád dětí a mládeže značně ztíženou. Proto se nám možná o trochu více dařilo při letních olympiádách,“ přemítá Petr Králík z odboru školství, mládeže a sportu pražského magistrátu.
Pohled do archívních statistik mu dává za pravdu. Při dosud poslední letní olympiádě, kterou v červnu 2019 hostil Liberecký kraj, byla Praha nejúspěšnější co do počtu získaných medailí. V celkovém pořadí krajů sice metropole skončila až na třetím místě, ale bylo to dáno tím, že Jihomoravský a Středočeský kraj získaly více zlatých medailí – celkové pořadí krajů se sestavuje v závislosti na četnosti nejcennějších kovů.
Zástupci krajů jsou na dosažené úspěchy náležitě hrdí. „Středočeští sportovci dosahují na olympiádách výborných výsledků,“ říká mluvčí Středočeského kraje David Šíma. „Na letních olympiádách jdeme jednoznačně po předních příčkách; s jedinou výjimkou se to od roku 2004 daří a Středočeši berou medailové umístění, protože individuální medaile přivážíme téměř z každého sportu.“
V dalších krajích si kromě konkrétních úspěchů všímají i jiného přesahu těchto soutěží. „Je úžasné vidět všechny mladé sportovce podávat své nejlepší výkony. Na olympiádách dětí a mládeže často zažívají první větší turnaje ve svých sportech a je krásné je při těchto premiérách sledovat,“ říká mluvčí Jihomoravského kraje Alena Knotková. „Největší úspěch těchhle olympiád? Že mladé sportovce silně motivují k seberozvoji a vedou k propagaci sportu.“
Malí sportovci mnohdy získají zážitek na celý život. „Ze zpětné vazby od trenérů a dětí vím, že pro některé děti je účast na olympiádě největším sportovním úspěchem a velmi si váží toho, že se mohly zúčastnit. Děti s trenéry na účast na hrách budou vzpomínat celý život, a zvlášť u kolektivních sportů se v týmech tvoří pouto, které předtím neměly,“ říká Lucie Lebedová z odboru kultury, sportu a cestovního ruchu Pardubického kraje.
Odrazový můstek k vrcholové kariéře
Zástupci krajů ve svých odpovědích unisono vyzdvihují přínos dětských olympiád pro rozvoj sportování dětí, ale i pro formování jejich osobností. Při zápolení se děti učí i prohrávat a uznat, že někdo byl lepší či rychlejší, a zároveň tak získávají smysl pro fair play.
Zatímco drtivé většině účastníků, kteří za dvě dekády těmito soutěžemi prošli, zůstane na olympiádu jen hezká vzpomínka či navázaná osobní přátelství, pro některé to je významný odrazový můstek k jejich budoucí vrcholové kariéře. Při prohlížení výsledkových listin v archívu olympiád je možné nalézt jména, jež to dotáhla opravdu daleko a reprezentovala pak Českou republiku na největších akcích po celém světě. Atmosféru dětských olympiád v minulosti zažila čerstvá olympijská vítězka z Pekingu Ester Ledecká, vítězka French Open a nejlepší tenisová deblistka světa Barbora Krejčíková, krasobruslař Michal Březina či biatlonistky Markéta Davidová či Jessica Jislová. Je vysoce pravděpodobné, že někteří z dospívajících sportovců, kteří se v následujících deseti měsících zúčastní letní či zimní olympiády dětí a mládeže, se za pár let už představí mezi seniory na skutečných olympijských hrách nebo světových šampionátech.
Věřme, že konání letní olympiády letos v červnu v Olomouckém kraji a zimních her příští rok v lednu v Královéhradeckém už nezhatí covid ani jiná překážka. Mladí sportovci si zaslouží pozornost, podporu i uznání za jejich zápal, odhodlání a nadšení. Ostatně, jednou to budou právě oni, kdo bude hájit české barvy na sportovních akcích po celém světě.