Ekodesign od třísky až po židli
Udržitelnost je výrazný trend ve všech oblastech ekonomiky, ostatně s ohledem na životní prostředí bude i čím dál více potřeba. Stoprocentní využití přírodních materiálů a jejich recyklace můžou obrovsky přispět ke snížení nejen uhlíkové stopy. Málokdo si ale umí představit, jak přesně se udržitelnosti dá dosáhnout třeba ve výrobě nábytku. Nově se to ve výjimečně všestranném a kreativním provedení budou učit studenti na Lesnicko-dřevařské fakultě Mendelovy univerzity, která otevírá studijní program Biomateriály. První studenti na něj nastoupí od příštího akademického roku.
Tento program propojí dřevařské obory právě s udržitelností, a to využitím obnovitelných zdrojů a principu „life cycle thinking.“ Studenty tento nový obor naučí především práci s materiály a ekologický design, a to například ve zmíněné výrobě nábytku. Kromě dřeva půjde o využití slámy či kukuřice. Touto kombinací všech aspektů a orientací na praxi bude obor v rámci České republiky unikátní.
Šetrnost designu na prvním místě
Studenty obor provede celým cyklem od technologie výroby materiálu přes návrh designu a výrobu samotného produktu až po jeho následnou recyklaci, včetně vyhodnocení ekologických dopadů. „Studium je zaměřeno na aplikaci principů life cycle thinkingu , kdy se zamýšlíme nad výrobkem z hlediska celého jeho životního cyklu, zaměřujeme se tedy i na ekodesign,“ říká garant programu Petr Horáček z Ústavu nauky o dřevě a dřevařských technologií LDF MENDELU. Ekodesign v tomto kontextu znamená rozšíření klasického produktového designu právě o zmíněný význam pro životní prostředí. To vše s cílem využití surovin ideálně beze zbytků a s co nejmenším environmentálním dopadem.
A co vůbec znamená zmíněný princip life cycle thinking ? Mezinárodní neziskovka Life Cycle Initiative jej definuje jako přístup, který „jde mimo běžné zaměření na produkci a výrobní procesy a zahrnuje sociální a ekonomické dopady produktů během jejich celého životního cyklu.“ Petr Horáček doplňuje, o jaké fáze konkrétně jde: „Pod životním cyklem máme na mysli všechny fáze, kterými materiál ve výrobku prochází – získávání suroviny, výroba materiálů, použití materiálu ve výrobku, užívání výrobku a jeho likvidace nebo recyklace,“ dodává garant oboru.
Studenti budou tyto získané znalosti rovnou zkoušet na třítýdenních praxích. Při nich se zaměří jak na dělnické práce v nábytkářských závodech, tak na řízení podniku, konkrétně technické a řídící funkce u dřevozpracujících firem. Učit se budou kromě klasických učeben i ve specializovaném Výzkumném centru Josefa Ressela v Brně-Útěchově.
Nový obor chválí i nynější studenti LDF. „Zaujalo mě, že ostatní dřevařské programy se dosud zaměřovaly primárně na dřevo, ale při studiu biomateriálů může student využít v podstatě jakýkoli materiál na lignocelulózové bázi. Třeba zemědělské zbytky. Vytvoří z nich materiál, ve kterém bude uložena uhlíková stopa po celou dobu užívání výrobku,“ říká Matěj Šimek, student programu Technologie a management zpracování dřeva.
Oceňuje i již zmíněný důraz na udržitelnost a recyklaci: „To jsou věci, kterými se moje generace hodně zabývá a které nám nejsou jedno. Mimochodem pro jejich naplnění je u nás na fakultě vybudované skvělé zázemí, ať už co se týká navrhování a výroby materiálu, laboratorního otestování, nebo například numerické optimalizace,“ vyzdvihuje také prostor pro praktickou výuku.
Ekožidle jako první vzor
Ekologický design samotný má své moderní kořeny v devadesátých letech. Jeho vzorem se stala židle picto chair navržená německým designérem Hansem Roerichtem. Na svou dobu (do prodeje šla v roce 1993) byla skutečně revoluční: „Tehdy poprvé byly uplatněny principy ekodesignu: zaprvé lepené nerozebíratelné spoje byly nahrazeny mechanickými rozebíratelnými. Díky tomu byly konstrukční části židle z 95 % recyklovatelné. Použita byla polyuretanová pěna bez freonů kvůli ochraně ozónové vrstvy a pro tyto židle byl navržen vlastní recyklační systém,“ vysvětluje Petr Horáček kořeny tohoto výrobního principu.
Ekodesign samotný je aplikovatelný široce a dnes jde o čím dál běžnější postup, třeba při výrobě psacích potřeb a sportovního vybavení, jako jsou lyže. V poslední době se v souladu s ním vyrábějí i vesmírné satelity CubeSat.
Studijní program Biomateriály bude poprvé otevřen v akademickém roce 2024/2025. Uchazeči neskládají přijímací zkoušky, o jejich přijetí rozhodne průměr známek na střední škole před maturitou. Pro první ročník se Mendelova univerzita chystá přijmout dvacet studentů, kteří se stanou žádanými odborníky pro nábytkářský průmysl i design. Přihlašování je otevřené do konce března.
Tvorba studijního programu byla podpořena z projektu Národního plánu obnovy InMendelu, reg.č. NPO_MENDELU_MSMT-16599/2022.