Nárůst výroby proudových motorů očekáváme ve stovkách procent, tvrdí Pavel Čechal z PBS GROUP
Skupina PBS GROUP zaujala média mimo jiné tím, že dodává proudové motory pro ukrajinské drony a bezpilotní prostředky, a také proto, že nedávno došlo k neúspěšnému a rozsáhlému kybernetickému útoku na její výrobní závod. Vedení společnosti jej dává do souvislosti právě s podporou Ukrajiny. V nejbližší době firma rozhodne o místě výrobního závodu v USA. Rozhovor poskytl výkonný ředitel společnosti Pavel Čechal.
Jak roste výroba proudových motorů?
Odhadujeme, že nárůst mezi roky 2023 a 2025 se prakticky zosminásobí. Plánujeme proto výrazně zvýšit výrobní kapacity jak v České republice, tak v našich dceřiných společnostech v USA a Indii. V nejbližší době rozhodneme, do kterého ze tří amerických států umístíme náš nový výrobní závod v USA. Momentálně jsme již aktivní na Floridě, kde probíhá finální montáž a testování proudových motorů.
Rozhodnutí o místě pro výrobu je klíčové. Aktuálně se vyjednává o nejlepších podmínkách. Mohu však zmínit, že mezi zvažovanými lokalitami je i stát Georgie, kde je sídlo dceřiné společnosti PBS Aerospace již několik let. Na rozvoj výrobních kapacit jsme již na rok 2025 vyčlenili více než 300 miliónů korun.
V médiích proběhly informace o kybernetickém útoku…
Terčem neúspěšných kybernetických útoků jsme se stali opakovaně. Tenhle z posledních týdnů byl velmi rozsáhlý a primárním cílem bylo odstavení naší výroby v PBS Velká Bíteš. Podařilo se nám tomuto útoku zabránit a zachovat plnou výrobu. Vzhledem k rozsahu útoku spolupracujeme s několika ministerstvy a Národním úřadem pro kybernetickou a informační bezpečnost.
V příštím roce pak investujeme do zvýšení bezpečnosti více než 100 miliónů korun. Lze očekávat, že po tomto neúspěchu budou následovat další pokusy o destabilizaci společnosti. Očekáváme i informační kampaň založenou na falešných tvrzeních, například již v minulosti se šířily zvěsti o zkreslených nebo zcela vymyšlených informacích o údajně uniklých datech z PBS.
Letos se vám podařilo uzavřít partnerství s Lockheedem Martin.
Jde o spolupráci konsorcia českých firem v čele se skupinou PBS. V návaznosti na to jsme my i náš vlastník William Didden prošli důkladným prověřováním americkou stranou. To vše kvůli zapojení právě do programu s Lockheedem Martin. Touto prověrkou jsme prošli úspěšně a smlouva dostala zelenou ve formě Contract Award. Je všeobecně známo, jak citlivě vnímají Spojené státy rizika kolem svých strategických zájmů, zvlášť když jde o součást důležitého programu, jako je F-35. Toto partnerství je bezesporu obrovská příležitost nejen pro PBS GROUP, ale i celý český průmysl.
Jakou roli hraje Česká republika v rychle se měnícím leteckém a obranném průmyslu?
Já si myslím, že Česká republika má obrovskou tradici ve výrobě letecké techniky. Na druhé straně se svět rychle vyvíjí a my musíme být velmi aktivní a zaměřit se na to, abychom v naší oblasti opravdu zůstali lídrem. V posledních měsících a letech se mění strategie válečných konfliktů, což jasně ukazuje i konflikt na Ukrajině. Vidíme obrovský rozvoj bezpilotních aplikací, vlády do něj investují značné prostředky a s tím samozřejmě souvisí celkový rozvoj defence trhu, růst konkurence a podobně. Je to tedy i příležitost pro nás, která vedla k tomu, že jsme se z výrobce civilních aplikací přirozeně rozšířili do defence byznysu.
Skupina PBS Group je aktuálně jedním z lídrů ve výrobě a vývoji proudových motorů i z toho důvodu, že v rámci svých společností máme několik certifikací, díky nimž jsme výjimeční v rámci některých civilních aplikací. Lídrem v oboru jsme i z hlediska šířky portfolia našich motorů, jež nabízíme. Máme mnoho zkušeností, mnohaletou historii vývoje, výroby a spolupráce se zákazníky a to patří k hlavním výhodám PBS Group.