„Pro budoucnost skupiny CSG je zásadní, abychom byli na světové špičce v technologických inovacích,“ říká David Chour, místopředseda představenstva a výkonný ředitel skupiny CSG

„Pro budoucnost skupiny CSG je zásadní, abychom byli na světové špičce v technologických inovacích,“ říká David Chour, místopředseda představenstva a výkonný ředitel skupiny CSG Zdroj: CSG

„Pro budoucnost skupiny CSG je zásadní, abychom byli na světové špičce v technologických inovacích,“ říká David Chour, místopředseda představenstva a výkonný ředitel skupiny CSG
„Pro budoucnost skupiny CSG je zásadní, abychom byli na světové špičce v technologických inovacích,“ říká David Chour, místopředseda představenstva a výkonný ředitel skupiny CSG
2 Fotogalerie

Nové fondy chystají v Česku obří investice

Pavel Otto

Především do oblastí, jako jsou cyber security, aerospace, AI, nové materiály či biotechnologie, míří nový investiční fond Presto Tech Horizons na podporu startupů. V červnu ho založily průmyslová a technologická skupina Czechoslovak Group (CSG) Michala Strnada a kapitálová společnost Presto Ventures.

Fond plánuje zainvestovat celkem 150 miliónů eur (3,7 miliardy korun) do nejslibnějších začínajících firem ze zemí NATO a jeho spojenců, přičemž do svého portfolia už zařadil první tři projekty. V dohledné době oznámí další, které aktuálně procházejí audity. „Chceme mladým podnikatelům pomoct s rozjezdem v těch nejsložitějších oblastech, které považujeme za důležité. A to nejen pro obranu a bezpečnost, ale i pro další rozvoj a ekonomický potenciál jak Česka, tak celé EU,“ říká partner Presto Ventures Vojta Roček. Před několika lety s Filipem Douškem a Petrem Fedoročkem založili startup Stories, s nímž okamžitě uspěli. Svůj projekt na zpracování velkých objemů dat pak prodali americkému obrovi Workday. Roček ve startupovém světě zůstal, ale už jako investor.

„Momentálně nás opravdu hodně zajímá, jak se na novém digitálním bojišti i v běžných situacích ubránit rušení různých signálů, případně vysílání matoucích signálů. To je nyní velké téma. Jestli někdo neví, na co se vrhnout, obecně se zajímáme o cokoliv, co povede k lepší komunikaci,“ nastiňuje Roček možné směřování investic fondu Presto Tech Horizons.

Hardwarových startupů je podle Ročka hodně. Odhaduje, že tvoří 85 procent trhu digitální komunikace. Ne vždy ale přinášejí skutečnou hodnotu. „Byli bychom rádi, aby vznikaly i softwarové projekty. Ideální je pro nás kombinace chytrého hardwarového a chytrého softwarového řešení. Jako příklad uvedu drony, které se dokážou samy navigovat, ovládat, komunikovat, tvořit hejna a podobně,“ dodává.

Právě bezpilotních prostředků se týká jeden ze tří prvních projektů fondu Presto Tech Horizons. Jde o startup Bavovna, jehož americko-ukrajinský tým vyvinul hybridní navigační systém řízený umělou inteligencí, který dronům umožňuje autonomní pohyb i v prostředí, kde je dálková navigace znemožněna. Typickým příkladem využití jsou operace v oblastech s narušeným GPS signálem. A do budoucna také logistika takzvané poslední míle, kdy doručovaný produkt přechází na stále menší přepravní prostředky až k cílovému zákazníkovi.

Na špičce technologických inovací

Kromě Bavovny jsou ve fondu Presto Tech Horizons nově i startupy Vidar Systems, které vyvíjejí přenosné akustické lokalizátory, a Tur.ai, jenž inovativním způsobem modernizuje automatizaci podnikových procesů. Tým fondu zároveň posílila Lucie Brešová, investorka a manažerka, která v minulosti řídila expanzi Kiwi.com.

„Pro budoucnost skupiny CSG je zásadní, abychom byli na světové špičce v technologických inovacích. Vedle našeho vlastního R&D (výzkum a vývoj; pozn. redakce) jsou právě investice do startupů a spolupráce s nimi logickým krokem. Podpora talentovaných technologických podnikatelů je také nejlepší způsob, jak dlouhodobě zajistit bezpečnost západního světa. Už první měsíce našeho partnerství s Prestem a první portfoliové firmy společného fondu potvrzují, že jdeme správnou cestou,“ uvádí David Chour, místopředseda představenstva a výkonný ředitel skupiny CSG.

Podle zakládajícího partnera fondu Presto Tech Horizons a Ročkova společníka Přemysla Rubeše bylo už ve spolupráci s CSG od jara ohodnoceno 1200 startupů z 15 zemí. „Dvacet pět nejlepších příležitostí jsme si vybrali pro hlubší analýzu a do prvních tří jsme už investovali,“ shrnuje dosavadní výsledky Rubeš. 

Aktivní příprava na možná rizika

„Očekávali jsme velký zájem startupů o spolupráci, vzhledem k tomu, co jim umíme nabídnout díky našemu spojení s CSG. Zkušenost z prvních měsíců ale původní očekávání daleko předčila. Už teď pomáháme zakladatelům našich nových portfoliových firem s překonáním těch největších překážek na cestě za globálním úspěchem. Obchodní i produktové synergie v rámci skupiny jim usnadňují přístup k zákazníkům, otvírání zahraničních trhů a nastartování rychlého růstu,“ podotýká Rubeš.

Podle představitelů fondu Presto Tech Horizons jsou investice do inovativních technologií v oblasti obrany a bezpečnosti důležité vzhledem k válečnému konfliktu na Ukrajině a celkové situaci v Evropě i ve světě. Ta vyžaduje aktivní přístup k tomu, připravit se na možná rizika a jejich prevenci.

Další investice nového fondu míří i do civilních oblastí. Půjde třeba o využití univerzální umělé inteligence pro průmyslové roboty nebo systém pro zabezpečení železniční dopravy. V nejužším výběru pro další investice je také startup, jenž programuje kvantové algoritmy pro řešení nejsložitějších výpočetních úloh v kryptografii, logistice a vývoji léků.

Brzdou jsou regulace a formality

Spolupráci s kapitálovou společností Presto Ventures oznámila Strnadova průmyslová a technologická skupina začátkem léta. Zaměřením, zkušenostmi a finančním objemem ve zmíněné výši 150 miliónů eur se fond okamžitě zařadil mezi největší na světě. 

„Velmi dobře víme, jak těžké je výzkum a vývoj proměnit v průmyslový produkt, který se uplatní v segmentu defense, security a law enforcement (obrana, bezpečnost a prosazování práva; pozn. redakce), kde jsou zákazníky nejen soukromé společnosti, ale i vlády a jejich organizace. Uspěli jsme díky tomu, že zvládáme jak výrobu, tak celosvětový obchod. Jsme připraveni tyto zkušenosti sdílet se začínajícími inovativními podnikateli, kteří se stanou technologickými lídry,“ říká Strnad.

Rubeš připomíná, že pro mladé, technologicky pokročilé společnosti je mnohdy těžké najít správného investora. Přitom zájem těchto firem i investorů vstoupit do oblasti obrany a bezpečnosti v posledních letech významně roste. „Technologické podnikatele brzdí mimo jiné složité regulace, časová náročnost a plnění řady formálních kritérií. Pro investory je zase největší vstupní překážkou nedostupnost sektorové expertizy k vyhodnocení kvality technologie a jejího komerčního uplatnění. Cílem našeho spojení s CSG je pomáhat překonávat právě tyto bariéry a rizika,“ zdůrazňuje Rubeš.

CSG míří také do rozšířené reality

CSG se nezaměřuje jen na pomoc nadějným mladým podnikatelům, některé startupy také přímo začleňuje do své struktury. Například divize CSG Aerospace nedávno koupila startupový produkt smARtoo, který umožní provádění servisu různých zařízení a strojů takzvaně na dálku. 

Součástí divize Aerospace je už více než rok společnost Pocket Virtuality, jejíž řešení nyní získaný smARtoo vhodně doplňuje. Spojením know-how a produktů obou firem vzniká nejvýznamnější hráč zaměřený na rozšířenou realitu v Česku. Plánuje zahraniční expanzi a za čtyři roky obrat ve výši 250 miliónů korun ročně.

Výsledek spolupráce, který spojí rozšířenou realitu s prvky strojového učení, slibuje široké uplatnění nejen v Česku, ale i v zahraničí. „Software smARtoo jsme začali vyvíjet ve společnosti Immersive Technologies. Když vznikla první verze smARtoo a viděli jsme celosvětový potenciál produktu, vyčlenili jsme ho do samostatného subjektu a začali hledat investory,“ popisuje Robert Paskovský z firmy smARtoo genezi jednání s CSG.

Společnost se původně soustředila na venture kapitál (investoři poskytují finanční prostředky začínajícím firmám nebo startupům, které mají vysoký růstový potenciál; pozn. redakce), nakonec se ale přiklonila k hledání strategického investora, jímž se stala právě divize Aerospace z CSG. „Spojením s Pocket Virtuality se nám navíc povedlo dát dohromady skvělý tým vývojářů, jenž se velmi zajímavě doplňuje, a propojit naše řešení,“ dodává Paskovský.

Uzavření transakce předcházela už několik měsíců trvající práce vývojářských týmů na produktu s názvem Fata Morgana, který vznikal v Pocket Virtuality, a smARtoo. Rodí se tak unikátní řešení s názvem Lumnio, které spojuje výhody obou produktů.

Umožní například provádět vzdálený servis méně kvalifikovaným pracovníkem, jejž bude pomocí rozšířené reality vést na dálku zkušený kolega, aniž by se osobně musel složitě přesouvat do místa opravy. Digitalizací servisních manuálů i postupů prováděných odborníky zároveň vznikne způsob, jak efektivně předávat know-how v průmyslovém prostředí, kde je kvalifikovaných sil trvalý nedostatek. Hlavní snahou připravovaného řešení je uvolnit ruce servisnímu pracovníkovi. Pomocí chytrých brýlí nebo i obyčejného mobilního telefonu uvidí konkrétní návod, jak provést servisní úkon, aniž by musel listovat manuálem.