Měníme historický koncept studia na vysoké škole, říká rektor VŠEM Daniel Šťastný. Ruší totiž bakalářky
Oblast vzdělávání v české republice prodělává v posledních letech některé výrazné změny. Jednou z vlaštovek, které doufejme, budou čím dál častější, je i obrat v přístupu k bakalářským zkouškám – klasické bakalářky nahradí bakalářský projekt. Tuto změnu oficiálně v tomto roce schválil Národní akreditační úřad pro vysoké školství (NAÚ).
Tato zásadní transformace přichází v reakci na měnící se podmínky práce s informacemi, kdy za pomoci nástrojů umělé inteligence jako je například ChatGPT, je napsání bakalářské práce na takřka jakékoliv téma jen otázkou dobře zvolených instrukcí při zadání a následné úpravy v podobě citací a odkazů na odbornou literaturu.
Zatímco většina českých vysokých škol na povinnosti předkládat a obhajovat bakalářskou práci zatím trvá, pražská Vysoká škola ekonomie a managementu (VŠEM) se rozhodla tento koncept změnit. Zdejší studenti tak budou místo nudného přepisování odborné literatury do závěrečné práce pracovat na prakticky orientovaném bakalářském projektu. Jeho téma a zaměření si mohou sami zvolit; a kdo by si nevěděl rady a nebyl si jistý, může absolvovat takzvanou klauzurní práci – tu mu vybere škola podle zaměření jeho studia.
“V případě VŠEM je to jednoznačný signál o dalším posunu ke kvalitnějšímu, užitečnějšímu vzdělání, které nevyprchá s ukončením studia,” konstatuje Bohumil Kartous, který má na škole na starosti strategii a rozvoj. Jak dodává, zejména u profesně orientovaných programů vysokoškolského studia přestával dosavadní způsob dávat smysl. A jak to bude vypadat v praxi? “Bakalářský projekt je čistě praktický a vychází z toho, co se reálně děje v profesním životě. Studenti v něm využijí znalosti a dovednosti, které skutečně uplatní ve vlastní profesi nebo podnikání, a to třeba už během samotného studia. Studium na VŠEM je přitom nastaveno tak, že všichni studenti mají reálné zkušenosti z praxe již v rámci samotného studia, tudíž zvolit si téma bakalářského projektu pro většinu nebude problém,“ doplňuje rektor VŠEM Daniel Šťastný.
VŠEM realizuje výuku v části studijních programů, které nemá aktuálně akreditované žádná jiná vysoká škola v ČR. Dohromady nabízí téměř 100 různých zaměření. Zároveň nabízí studium i v takových oblastech, které kopírují aktuální trendy. Studenti tak získají nejen mezioborové znalosti pro téměř jakékoli uplatnění ve své budoucí profesi i v případě možné změny kariéry v průběhu studia. Mezi specializovaná zaměření studia patří např. Manažerská psychologie, Influencer marketing, Gender management, Vzdělávání dospělých, Psychologie zdraví ve firmách, Future design, Seberozvoj a rozvoj světa, Business Intelligence, Sustainable Entrepreneurship, Kryptoměny a řada dalších.