Video placeholder

Žil jsem Ameriku na Slovensku. Hip Hop byla jediná karta, na kterou jsem vsadil, říká Rytmus ve filmu Tempos

-bam-

Unikátní pohled na hip hop na Slovensku i v Čechách exkluzivně přináší celovečerní hudební dokument Tempos. Nejznámější slovenský raper Patrik „Rytmus“ Vrbovský v něm odhaluje svou 30letou kariéru, vzpomíná na své vzestupy a pády a mapuje počátky a postupné formování československé hip hopové scény. Dokument předkládá unikátní archivní záběry i výpovědi, které se doposud nikde neobjevily. Chybět nebudou ani přední osobnosti slovenského a českého hip hopu jako taneční legenda Fredy Ayisi, členové Kontrafaktu, DJ Wich, Indy a další. Do českých kin film dorazí 17. září 2020.

Tempos, který vznikl v produkci Red Bullu a produkční společnosti Toxpro, je moderní hudební dokument. Jeho hlavním aktérem je slovenský raper Rytmus, který otevřeně vypráví svůj příběh o cestě za snem, ambicích, překážkách, nepochopení od svých nejbližších i svého okolí, překračování hranic, spolupráci s rapery a celé 30leté historii hip hopové scény na Slovensku i v Čechách. Sám Rytmus o něm říká: „Nejde o žádný rodinný medailonek o mém původu a ztraceném biologickém otci. Je to o mých 30 letech v rapu. Staré záběry, které dosud nebyly zveřejněné, moje hudební kariéra zmapovaná úplně od nuly až po to, kým jsem dnes. Prohry, výhry a fakta. I když mě okolí málokdy pochopilo, tak jsem si vždy šel sobecky za svým cílem. Byly to tři dlouhé dekády kráčení proti proudu. Jediné, co jsem chtěl, bylo uznání. A respekt.“

Fanoušci Rytmuse a československého hip hopu se mohou těšit na exkluzivní archivní záběry, zákulisní příhody, nečekané nástrahy i zklamání, která Rytmus během své kariéry zažil a která ho něco naučila, změnila a zocelila. Nazarij Kl‘ujev, producent a spolurežisér, vyzdvihuje i další důležitou linku dokumentu: „Na pozadí Rytmusovy tvorby jsme se snažili vyobrazit československou hip hopovou scénu v souvislostech a odvyprávět objektivně československé rapové dějiny.“

Originální archivní záběry jsou doplněny hranými scénami, které dokreslují jednotlivé etapy Rytmusova života. Pro ně bylo třeba najít Rytmusovy dvojníky jeho mladších „já“, kteří se na chvíli mohli „obléci“ do kůže toho, komu na začátku věřil jen málokdo.

Místa i jména, která udávala slovenskému hip hopu směr

V dokumentu nesměly být opomenuty ani lokality a místa, která jsou se slovenským hip hopem úzce spojena. Natáčelo se tak na střeše jednoho z paneláků na sídlišti Petržalka v Bratislavě, v Rytmusových rodných Piešťanech, tamním kasinu, kde byl v mládí zaměstnán jako krupiér, v zahradní oáze Fredyho Ayisiho, ale i v Praze v domácím prostředí DJ Wiche.

Ve filmu se kromě Rytmuse objeví i známé tváře hip hopové scény, mezi nimiž nemohou chybět Fredy Ayisi, Michal 'Ego' Straka a Ondrej 'Anys' Beňačka z Kontrafaktu, Čistychov - Čis-T z Názov Stavby, DJ Wich, Indy, Ektor a další