Video placeholder
Valašská pohádka Největší dar stojí na slovanských bozích a širší rodině Polívkových
Valašská pohádka Největší dar stojí na slovanských bozích a širší rodině Polívkových
Valašská pohádka Největší dar stojí na slovanských bozích a širší rodině Polívkových
Valašská pohádka Největší dar stojí na slovanských bozích a širší rodině Polívkových
Valašská pohádka Největší dar stojí na slovanských bozích a širší rodině Polívkových
24 Fotogalerie

Valašská pohádka Největší dar stojí na slovanských bozích a širší rodině Polívkových

Vojtěch Rynda

Bolek Polívka jako mocný bůh Svarožic laskavě shlíží z koruny posvátného dubiska na lidské pinožení. Pohádku Největší dar uvede do pohybu neposlušnost jeho „podřízených“, bohyní ročních období Vesny a Moreny. Ve filmu režisérek Darii Hrubé a Marty Santovjákové Gerlíkové hrají Sabina Rojková, Zuzana Slavíková, Jiří Dvořák, spousta folklóru a valašská panoramata.

Největší dar se natáčel na Moravě, většinou na Valašsku; jedna scéna se odehrává dokonce u známé sochy Radegasta od Albína Poláška na hřebenu Radhoště. Pobaveně ji tam komentuje „skutečný“ Radegast (v podání herce Pavla Nového), který se kolem ní ubírá na slavnost plnou dobrého jídla a pití – včetně místních specialit, frgálů a trnkovice. S Valašskem je pevně spjatá i jedna z režisérek snímku Marta Santovjáková Gerlíková, která do regionu zasadila své předchozí filmy Tehdy spolu a Děda.

Valachem je také rodák z Vizovic Bolek Polívka, jenž hraje boha Svarožice. Ten se do pozemských věcí míchat nechce, touží po klidu, který mu narušují hemžící se víly. Tancechtivé divoženky začne drilovat Jezinka v podání Polívkovy bývalé manželky Chantal Poullain. A dobré zprávy Svarožicovi nepřinese ani bohyně podzimu Oseň; tu ztvárnila Polívkova dcera Anna.

Druhá režisérka Daria Hrubá se podílela i na scénáři. „S Dariou jsme měly spolupráci nastavenou od začátku skvěle,“ vzpomíná na natáčení Gerlíková. „Na place jsme to měly rozdělené, já jsem seděla u monitoru a Daria vedla na jedničku všechny herce. Před každým natáčením jsme se potkávaly, na lokace jsme jezdily obě, mejlovaly jsme si, posílaly jsme si videa.“

Výhodou Hrubé bylo, že se s mnoha herci – třeba představitelkou Moreny Zuzanou Slavíkovou nebo s Jiřím Dvořákem, který hraje boha Černoboga, znala od dětství a posléze z dabingu. „A pak jsem měla obrovské štěstí, že jsem potkala tuhle krásnou dvojici,“ řekla na tiskové konferenci ke snímku o Sabině Rojkové a Radku Melšovi, jejichž postavy k sobě mají v rámci příběhu blízko. „Nevím, jak jste to vnímali vy, ale za mě to mezi nimi na tom plátně sršelo a já se divím, že si při natáčení oba udrželi své partnerské vztahy. Bylo to náročné, ale je vidět, že jsme měli při výběru herců šťastnou ruku!“

Rojková hraje rozvernou bohyni jara Vesnu, které není osud lidí lhostejný. Její rivalkou je právě bohyně zimy Morena, jež by nejradši střídání ročních období zrušila a vládla celý rok sama. Pomáhá jí bůh zla a sváru Černobog. „Když se vás zeptají, jestli vás baví víc kladné, nebo záporné role, každý rozumně smýšlející herec logicky řekne, že ty druhé,“ řekl jeho představitel Jiří Dvořák. „Na Černobogovi mě bavilo, že to byl takový poťouchlík. A jsem rád, že tohle téma slovanských bohů někdo zvedl, protože o podobném pokusu nevím. Takže houšť a větší kapky!“

Dvořák také zavzpomínal, jak si musel dávat pozor při natáčení v jeskyni, kde se Černobog setkává s Morenou. Nejen že tam byla zima a kluzko, ale také tam hořelo sedm set svíček, symbolizujících lidské duše. „Měl jsem na sobě plášť z peří a musel jsem koukat, abych nevzplanul, protože to byl jediný kostým a holky kostymérky se s ním docela nadřely,“ řekl. Živly byly na place ožehavé: Veronika Valíčková, která hraje lidskou dívku Jarušku, zase vyprávěla, jak se s dalšími dětmi musely brodit v promáčených krojích sněhem nebo jak dozorujícího hasiče strhla voda z vypouštěného rybníku. Sníh se prý na plac někdy vozil v tatrovkách.

Radek Melša ztvárnil švarného lidského mladíka Ondřeje, který se mimo jiné umí ohánět kosou. „Když se byl můj děda podívat v Ostravě na natáčení scény senoseče, říkal – hele, do kopce se nikdy neseče. Ale měli jsme tam odborníka, místního Valacha, který nám dal takový rychloworkshop, tak jsme snad sekali aspoň trochu správně.“

Melša, Rojková a další herci také vzpomínali na setkání s muzikantem Davidem Stypkou, jenž pro film složil písničky a který loni v lednu předčasně zemřel. Pohádka je věnována jeho památce. Ústřední píseň Zázraky Stypka nazpíval společně s Ewou Farnou.

Největší dar běží v českých kinech od 1. prosince.