Nejlepší seriály roku 2024: Od fantaskních kobek po temné ulice Gothamu
Nejlepší seriály uplynulého roku nás zavedly na neobvyklá místa i do nitra lidské duše. Mohli jsme se podívat do kobky plné monster a zjistit, jak z nich uvařit guláš, navštívili jsme nukleární pustinu, která je stejně bizarní jako zábavná, i ulice Gothamu kypící zločinem v doprovodu charismatického Tučňáka. Ponořili jsme se do mysli traumatizovaného komika pronásledovaného stalkerkou a stali se svědky temných rozhodnutí Toma Ripleyho, při kterých se napětí dalo krájet.
Labužníci v kobce (Netflix)
Začátkem roku 2024 se na streamovací platformě Netflix objevilo anime Labužníci v kobce, které u fanoušků japonské animace rychle nabylo popularity. Zápletka seriálu je poměrně netradiční: kdo nemá peníze na zásoby jídla, navaří si z příšer, které najde v kobce. Dozvíte se, jak si udělat omeletu z baziliščích vajíček nebo zmrzlinu z ducha. Nebudete se ale dívat na seriál o vaření: jedná se o akční fantasy dobrodružství hrdinů, kteří se vydávají na záchrannou misi do srdce nebezpečné kobky plné všelijakých monster a jiných příšerností. Jejich pouť zpestřuje právě „udržitelné“ vaření. Postupně si oblíbíte všechny členy výpravy a možná se i zasmějete u toho, jak někteří z nich nad netradičními pokrmy neustále ohrnují nos. Postupně se hrdinové setkají s etickými dilematy a osudovými rozhodnutími, u kterých si nejspíš uhryžete nehty napětím a možná vám i ukápne pár slz.
Fallout (Amazon prime)
V roce 2023 vyšel z produkce HBO seriál Last of Us, který je založený na stejnojmenné videohře, a poprvé ukázal nejen hernímu publiku, že videoherní adaptace může stát za to. Amazon nezůstal pozadu a letos tak na jeho platformě prime přistál seriál podle legendární herní série Fallout. Jak by Spojené státy vypadaly dvě stě let po nukleární válce? A jak udělat z nemilosrdné pustiny, plné vrahů a příšer nadopovaných radiací, místo, které je spíš úsměvné než děsivé? Násilí a brutalita jsou v seriálu všudypřítomné a komicky přehnané. Když něco někomu urve nohu, krev stříká všude, ale vypadá jako kečup. Dočkáte se bizarních momentů, třeba trochu jednostranného souboje mezi radioaktivním medvědem a rytířem, nebo se dozvíte, jak si z kamaráda udělat jerky. Každá ze tří hlavních postav je parafrází na stereotypy hráčů. Kontrast mezi naivním nováčkem a někým, kdo si hru už zahrál a využívá trochu nekonvenční metody, je obzvlášť vtipný, když spolu ti dva interagují. Fallout představuje bizarní herní svět videohry širšímu publiku vtipným a nevlezlým způsobem.
Sobík (Netflix)
Napsat drama o svém traumatu, ve kterém sebe samotného portrétujete jako tragéda, zní jako nemožný úkol. Skotskému komikovi Richardovi Gaddovi se to ovšem povedlo, a to dokonce na výbornou. Seriál nám představuje témata, která na obrazovce běžně nevídáme – jaké je to mít stalkera a jak si na něm vybudovat závislost. Protagonista Donny se zprvu jeví jako sympaťák, který to v životě nemá snadné. Je po rozchodu, ale stále bydlí u matky své bývalky, snaží se rozjet kariéru komika, ale ta nevynáší, takže si vydělává za barem. Jednou dá jisté paní na baru čaj na sekeru, a ona ho postupně začne stalkovat. On si to ovšem nechává líbit; a čím extrémnější její chování je, tím víc si jako divák kladete otázku proč. Z Donnyho se tak stane nespolehlivý vypravěč a pravda vyplouvá na povrch až postupně. Sobík je horská dráha plná emocí a nečekaných zjištění. Protagonista se během seriálu dostává do situací, které budete zpochybňovat, a sledovat je někdy může být nepříjemné. Vypravěč vám je ovšem podá tak, že v sobě naleznete alespoň trochu pochopení.
Tučňák (HBO MAX)
Snímek Batman z roku 2022 se žánrově i vizuálně od svých předchůdců značně liší. Jedná se spíše o noir detektivku než o superhrdinský akčňák. Bruce Wayne není playboy a Oswald Cobblepot neboli Tučňák není zakrslý protiva v cylindru s monoklem. Místo toho nosí koženou bundu, většinu situací řeší s chladnou hlavou a všem maže med kolem pusy. Pozměněná postava Tučňáka tak dostala vlastní seriál, který přímo navazuje na Batmana Matta Reevese. Kulhající gangster nás v něm provází Gothamem, jak ho neznáme. Podíváme se do čtvrtí trpících chudobou, ale i do honosných sídel mafiánských rodin. Postupně sledujeme, jak se Oswald snaží dostat k moci, jak si idealizuje vlastní gangsterství a že i když se snaží vše řešit racionálně, dokáže z ničeho nic vybuchnout a naprosto si tím překazit vlastní plán. Právě Tučňákova nepředvídatelnost zaručuje, že se u obrazovky nebudete ani chvíli nudit a na konci každé epizody se přistihnete u toho, že sedíte na úplném kraji sedadla.
Ripley (Netflix)
V posledních letech už tak intenzivní trend adaptací a remaků ještě zesiluje. Podle série novel o „talentovaném panu Ripleym“ již několik filmových vzniklo, tak proč točit další? Scenárista Steven Zaillian, jenž seriál Ripley napsal i režíroval a dříve spolupracoval na snímcích jako Schindlerův seznam nebo Irčan, vás přesvědčí o tom, že děj a tísnivá atmosféra původních knížek se do dvou hodin nenacpe. Seriál nikam nespěchá, postupně vás provádí celým průběhem vraždy, přípravou i samotným činem. Největší důraz pak série klade na zbavování se těla a na psychiku protagonisty Toma Ripleyho po spáchání vraždy. Kamera vás nutí sledovat ty nejmenší detaily, na něž si vrah musí dát pozor, jako jsou falešné pasy nebo předměty po obětech, které si schoval bytě, až se z toho jeden začne cítit jako spolupachatel. Seriál vytváří tísnivé napětí, které připomíná čekání na výbuch tikající bomby.