Pokračovat ve sledování

Reklama za

Přeskočit intro
Sdílet
Rychlost přehrávání
Normální
Kvalita
Automatická
Titulky
Vypnout
Kvalita
Automatická
Language
Titulky
Options
Vypnout
Sdílet
Rychlost přehrávání
Normální
Audio-Only Mode
00:00
Uzamčený obsah
Beze stop: Realistický filmový pohled na život podivína, který svou dcerku vychovává v lese.
Dívka: Citlivý příběh o dívce, která se narodila do mužského těla.
Dukla 61: Senzace letošní české televizní tvorby vypráví skutečný příběh havířů, které v dole Dukla potkalo neštěstí.
Foxtrot: Podmanivý izraelský příspěvek do žánru „válka je špatná“.
Já, Simon: Odlehčený dramatický příběh o sympatickém středoškolákovi Simonovi, který se musí vyrovnat s tím, že je gay.
12 Fotogalerie

10 nejlepších filmových dramat roku 2018 a proč je nesmíte propásnout

Jakub Smutný

Drama může být zamlklé i konverzační, romantické i temné, plné naděje i depresivní. Porovnáváme tu tedy filmy značně odlišné, jedno by ale měly mít společného – ve středu zájmu stojí vztahy mezi postavami a dilemata, kterým čelí. A že vybrat jenom deset filmů z celého roku je příliš málo? Na konci článku najdete ještě dalších deset žolíků, filmů, které se do nejlepší desítky nedostaly jen o fous.

10. BlacKkKlansman

Původ: USA

O čem to je: Černošskému policistovi se s pomocí židovského kolegy podaří infiltrovat místní buňku Ku-Klux-Klanu a totálně ji rozvrátit.

Co si z filmu odnesete: Nejšílenější příběhy píše sám život.

Závěrečný komentář: Po Kapitánovi další neuvěřitelné osudy skutečných lidí.  A i v tomto snímku se hrdina vydává za někoho, kým ve skutečnosti není. Tentokrát ale z ušlechtilých pohnutek. Černošský policista Ron Stallworth totiž někdy v sedmdesátých letech zavolal místnímu Ku-Klux-Klanu a předstíral, že je bílá rasistická guma. A ty rasistické gumy na druhé straně drátu mu to uvěřily. Spike Lee pojal příběh spíše odlehčeně, to ale nic neubírá jeho dramatičnosti.

Pokračovat ve sledování

Reklama za

Přeskočit intro
Sdílet
Rychlost přehrávání
Normální
Kvalita
Automatická
Titulky
Vypnout
Kvalita
Automatická
Language
Titulky
Options
Vypnout
Sdílet
Rychlost přehrávání
Normální
Audio-Only Mode
00:00
Uzamčený obsah
Trailer filmu Blackkklansman • Facebook.com

9. Bohemian Rhapsody

Původ: Velká Británie / USA

O čem to je: O životě Freddieho Mercuryho, respektive o rockové hudební skupině Queen a jejím vystoupení na charitativním koncertě Live Aid.

Co si z filmu odnesete: Uznání, že hudba Queenů je fakt božská.

Závěrečný komentář: Těžko film ještě někomu doporučovat, neboť podle návštěvnosti v kinech už jej asi každý, koho mohl zajímat, dávno viděl. Bohemian Rhapsody bylo jednoznačně filmovou událostí letošního podzimu. Snímku se v rámci mantinelů toho, čím chtěl být, opravdu nedá snad nic vytknout. Škoda ale, že chtěl být jen prvotřídním spotřebním zbožím, líbivým produktem, který zaujme masy. Od životopisného snímku o hudebním géniovi, který se nebál být kontroverzní a v lecčems překračoval zažité hranice, by člověk čekal, že se nebude bát hladit proti srsti a zabrousit trochu hlouběji do Mercuryho osobnosti.

8. Hva vil folk si

Původ: Norsko

O čem to je: Šestnáctiletá dívka poznává hněv své tradiční islámské rodiny, když se snaží žít jako její evropští vrstevníci.

Co si z filmu odnesete: Integrace migrantů nejde vždy tak snadno, jak by si multikulturalisté přáli.

Závěrečný komentář: Silný snímek. Člověk ani nemusí být pomýlený islamobijec s vystudovanou vysokou školou života a odznáčkem SPD na facebookové profilovce, aby uznal, že tenhle film relevanci má. Režisérka Iram Haq se na téma dívá bez růžových brýlí. Ukazuje, jak se tradice, morálka a zvyky prvních generací přistěhovalců bijí s moderním západním způsobem života jejich dětí, které už na Západě vyrostly.

7. Das schweigende Klassenzimmer

Původ: Německo

O čem to je: Žáci jedné třídy ve východním Berlíně se rozhodnou držet minutu ticha na podporu povstání Maďarů v Budapešti. Režim si ale nic takového líbit nenechá.

Co si z filmu odnesete: Komunisté byli, jsou a vždycky budou zrůdy.

Závěrečný komentář: Vzhledem k jistým politickým trendům v současné Evropě se cení každý film, který připomíná, k čemu vede vláda pevné ruky. „Mlčící třída“ sice nenabídne nic, co by filmový divák už někdy dříve neviděl, ve své výpovědi je ale i tak silná. Pokud se vám líbil třeba Občanský průkaz Ondřeje Trojana, je Das schweigende Klassenzimmer správnou volbou.

6. Tři billboardy kousek za Ebbingem

Původ: Velká Británie / USA

O čem to je: Sveřepá Frances McDormand vede boj s šerifem a policejním oddělením na americkém maloměstě, protože muži zákona nejsou už dlouhé měsíce schopní dopadnout vraha její dcery.

Co si z filmu odnesete: Že v některých příbězích není nikdo jen černý, nebo jen bílý.

Závěrečný komentář: Třetí celovečerní film slavného britského dramatika Martina McDonagha to letos v březnu dotáhnul na Oscarech hodně daleko. Ze sedmi nominací hned dvě proměnil (sošku získali Frances McDormandová a Sam Rockwell), nejvyšší meta mu ale o kousek utekla. Přesto byly Tři billboardy kousek za Ebbingem pro řadu diváků nejlepší letošní / loňskou oscarovkou. V zahraničí byl film ke zhlédnutí již v loňském roce, my jej ale do žebříčku zařadili v souladu s českou premiérou. Byla by škoda propásnout příležitost tuhle výbornou dramatickou tragikomedii doporučit.

Pokračovat ve sledování

Reklama za

Přeskočit intro
Sdílet
Rychlost přehrávání
Normální
Kvalita
Automatická
Titulky
Vypnout
Kvalita
Automatická
Language
Titulky
Options
Vypnout
Sdílet
Rychlost přehrávání
Normální
Audio-Only Mode
00:00
Uzamčený obsah
Tři billboardy kousek za Ebbingem mají pomoci s hledáním vraha, odhalují však mnohem víc... od 18. 1. 2018 i v českých kinech. • Trailer. • CinemArt

5. Střídavá péče

Původ: Francie

O čem to je: Malý Julien se ocitne uprostřed války svých rozvedených rodičů. Zejména před nevyzpytatelným otcem se přitom musí mít na pozoru.

Co si z filmu odnesete: Nervozitou okousané nehty.

Závěrečný komentář: Ambiciózní filmy většinou distributor označuje za čistá dramata, i když mají prvky žánrovek. U Střídavé péče určitě hraje drama prim, postupem času ale budete napnutí víc než u lecjakého thrilleru. Posledních pár minut si pak tvůrci odskočí skoro až do hororových vod.  Do centra pozornosti režisér tlačí pocity dítěte z rozvrácené rodiny, které je státní institucí přinuceno stýkat se s oběma rodiči. A to ačkoli je vysoce pravděpodobné, že jeden z nich je násilnické hovado.  Silný, ne zrovna příjemný zážitek.

4. První člověk

Původ: USA

O čem to je: O dobývání vesmíru a hlavně o Neilu Armstrongovi, prvním člověku, co kdy stanul na povrchu Měsíce.

Co si z filmu odnesete: Silný dojem, že tehdejší kosmonauti museli být blázni nebo sebevrazi.

Závěrečný komentář: V pokladnách amerických kin se spektákl Damiena Chazella s velkým úspěchem bohužel nepotkal. Navíc se v zámoří rozjela kontroverze spočívající v tom, že na vkus řady obyčejných Američanů je První člověk málo patriotický. Chazelle totiž necítí nutnost nezpochybnitelně fantastický úspěch americké NASA na první dobrou úplně zbožšťovat. Neil Armstrong je v jeho snímku hlavně lidskou bytostí, ne plakátovým hrdinou, rakety připomínají více starý rozvrzaný trabant než spolehlivý zázrak vědy a techniky. Úplně pak režisér vynechal scénu, v níž by první muž na Měsíci vztyčil americkou vlajku. A to průměrný americký divák neodpouští. Právě díky podobným tvůrčím rozhodnutím je ale První člověk opravdu velkým filmem.

Video placeholder
Trailer filmu První člověk • CinemArt CZ

3. Zrodila se hvězda

Původ: USA

O čem to je: O nevýrazném káčátku, z něhož se stane krásná slavná labuť, aneb o tom, jak se z neznámé zpěvačky, zpívající v zapadlém klubu pro transsexuály, stane celonárodní superstar.

Co si z filmu odnesete: Poznání, že Lady Gaga umí zpívat i hrát.

Závěrečný komentář: Viděli jsme to tisíckrát. Melodramatický příběh dívky na cestě za slávou, plný lásky i následného odcizení. Však jen snímky s názvem „Zrodila se hvězda“ jsou už čtyři (doposud nejznámější verze byla z padesátých let a hlavní roli v ní hrála Judy Garlandová). Přesto si troufnu tvrdit, že režijně debutujícímu Bradleymu Cooperovi se povedlo natočit dílo, které má něco navíc a které v srdcích diváků přežije déle než jednu sezónu. Stefani Germanotta alias Lady Gaga je totiž až nečekaný herecký objev a nikdo se nebude příliš divit, když se v příštím roce zaraduje na Oscarech. A ty písně! Zalíbit by se mohly i těm, kteří jinak pop Lady Gagy nemůžou ani cítit.

2. Roma

Původ: Mexiko

O čem to je: O životě dívky Cleo, která v 70. letech pracuje jako služebná v jedné pomalu se rozpadající středostavovské rodině v Mexico City.

Co si z filmu odnesete: Byť to bude znít jako klišé, odnesete si hluboký umělecký zážitek. Roma je snímkem, jehož každá scéna, každý záběr, je malým uměleckým dílem.

Závěrečný komentář: Roma patří do skupiny filmů, které jsou zdánlivě o ničem. Zachycuje běžný život běžných lidí. Sem tam se sice stane něco více či méně dramatického, většina stopáže ovšem sestává z relativně každodenních činností. Nudy se ale nebojte. Za kamerou totiž stál režijní mág Alfonso Cuarón, který každou vteřinou filmu vypiplal k dokonalosti.  Ve svém vyznění je pak Roma poctou všem ženám, respektive matkám.

1. Dej mi své jméno

Video placeholder
Trailer filmu Dej mi své jméno • Facebook.com

Původ: Itálie, USA

O čem to je: O osudové letní lásce mladého Elia a studenta jeho otce, Olivera. Ani náhodou ale nejde jen o další zaměnitelné homosexuální drama v řadě.

Co si z filmu odnesete: Zjistíte, k čemu všemu může posloužit obyčejná broskev.

Závěrečný komentář: Film, na který musíte mít náladu.  Převyprávěním prostého děje by se ztratilo všechno jeho kouzlo. Dej mi své jméno stojí na atmosféře letní Itálie, na nevyřčených pocitech, letmých pohledech a náznacích, na všeobjímající kráse světa, umění i lidského těla. Tu režisér Luca Guadanino  zachytil přímo mistrovsky. Hlavní hrdinové jsou mladí, zdraví, obklopení intelektuály, nikdo jim v ničem nebrání – jen oni sami. A právě v tom se film liší od spousty fádních pásově vyráběných gay dramat. Tady se nikdo halasně nepere za práva menšin, nikdo depresivně neumírá na AIDS, nikdo hrdinně nebojuje s předsudky většinové společnosti. Jen se tu prostě uprostřed parného léta potkali dva lidé, kteří sami sebe překvapí tím, co pro sebe budou znamenat. Na dohled dokonalosti snímku pomáhá i báječný písničkový soundtrack.

Pár dalších povedených dramat, které se do žebříčku nedostaly jen těsně, najdete ve fotogalerii: