Video placeholder
Beze stop: Realistický filmový pohled na život podivína, který svou dcerku vychovává v lese.
Dívka: Citlivý příběh o dívce, která se narodila do mužského těla.
Dukla 61: Senzace letošní české televizní tvorby vypráví skutečný příběh havířů, které v dole Dukla potkalo neštěstí.
Foxtrot: Podmanivý izraelský příspěvek do žánru „válka je špatná“.
Já, Simon: Odlehčený dramatický příběh o sympatickém středoškolákovi Simonovi, který se musí vyrovnat s tím, že je gay.
12 Fotogalerie

10 nejlepších filmových dramat roku 2018 a proč je nesmíte propásnout

Jakub Smutný

Drama může být zamlklé i konverzační, romantické i temné, plné naděje i depresivní. Porovnáváme tu tedy filmy značně odlišné, jedno by ale měly mít společného – ve středu zájmu stojí vztahy mezi postavami a dilemata, kterým čelí. A že vybrat jenom deset filmů z celého roku je příliš málo? Na konci článku najdete ještě dalších deset žolíků, filmů, které se do nejlepší desítky nedostaly jen o fous.

10. BlacKkKlansman

Původ: USA

O čem to je: Černošskému policistovi se s pomocí židovského kolegy podaří infiltrovat místní buňku Ku-Klux-Klanu a totálně ji rozvrátit.

Co si z filmu odnesete: Nejšílenější příběhy píše sám život.

Závěrečný komentář: Po Kapitánovi další neuvěřitelné osudy skutečných lidí.  A i v tomto snímku se hrdina vydává za někoho, kým ve skutečnosti není. Tentokrát ale z ušlechtilých pohnutek. Černošský policista Ron Stallworth totiž někdy v sedmdesátých letech zavolal místnímu Ku-Klux-Klanu a předstíral, že je bílá rasistická guma. A ty rasistické gumy na druhé straně drátu mu to uvěřily. Spike Lee pojal příběh spíše odlehčeně, to ale nic neubírá jeho dramatičnosti.

Video placeholder
Trailer filmu Blackkklansman • Facebook.com

9. Bohemian Rhapsody

Původ: Velká Británie / USA

O čem to je: O životě Freddieho Mercuryho, respektive o rockové hudební skupině Queen a jejím vystoupení na charitativním koncertě Live Aid.

Co si z filmu odnesete: Uznání, že hudba Queenů je fakt božská.

Závěrečný komentář: Těžko film ještě někomu doporučovat, neboť podle návštěvnosti v kinech už jej asi každý, koho mohl zajímat, dávno viděl. Bohemian Rhapsody bylo jednoznačně filmovou událostí letošního podzimu. Snímku se v rámci mantinelů toho, čím chtěl být, opravdu nedá snad nic vytknout. Škoda ale, že chtěl být jen prvotřídním spotřebním zbožím, líbivým produktem, který zaujme masy. Od životopisného snímku o hudebním géniovi, který se nebál být kontroverzní a v lecčems překračoval zažité hranice, by člověk čekal, že se nebude bát hladit proti srsti a zabrousit trochu hlouběji do Mercuryho osobnosti.

8. Hva vil folk si

Původ: Norsko

O čem to je: Šestnáctiletá dívka poznává hněv své tradiční islámské rodiny, když se snaží žít jako její evropští vrstevníci.

Co si z filmu odnesete: Integrace migrantů nejde vždy tak snadno, jak by si multikulturalisté přáli.

Závěrečný komentář: Silný snímek. Člověk ani nemusí být pomýlený islamobijec s vystudovanou vysokou školou života a odznáčkem SPD na facebookové profilovce, aby uznal, že tenhle film relevanci má. Režisérka Iram Haq se na téma dívá bez růžových brýlí. Ukazuje, jak se tradice, morálka a zvyky prvních generací přistěhovalců bijí s moderním západním způsobem života jejich dětí, které už na Západě vyrostly.

7. Das schweigende Klassenzimmer

Původ: Německo

O čem to je: Žáci jedné třídy ve východním Berlíně se rozhodnou držet minutu ticha na podporu povstání Maďarů v Budapešti. Režim si ale nic takového líbit nenechá.

Co si z filmu odnesete: Komunisté byli, jsou a vždycky budou zrůdy.

Závěrečný komentář: Vzhledem k jistým politickým trendům v současné Evropě se cení každý film, který připomíná, k čemu vede vláda pevné ruky. „Mlčící třída“ sice nenabídne nic, co by filmový divák už někdy dříve neviděl, ve své výpovědi je ale i tak silná. Pokud se vám líbil třeba Občanský průkaz Ondřeje Trojana, je Das schweigende Klassenzimmer správnou volbou.

6. Tři billboardy kousek za Ebbingem

Původ: Velká Británie / USA

O čem to je: Sveřepá Frances McDormand vede boj s šerifem a policejním oddělením na americkém maloměstě, protože muži zákona nejsou už dlouhé měsíce schopní dopadnout vraha její dcery.

Co si z filmu odnesete: Že v některých příbězích není nikdo jen černý, nebo jen bílý.

Závěrečný komentář: Třetí celovečerní film slavného britského dramatika Martina McDonagha to letos v březnu dotáhnul na Oscarech hodně daleko. Ze sedmi nominací hned dvě proměnil (sošku získali Frances McDormandová a Sam Rockwell), nejvyšší meta mu ale o kousek utekla. Přesto byly Tři billboardy kousek za Ebbingem pro řadu diváků nejlepší letošní / loňskou oscarovkou. V zahraničí byl film ke zhlédnutí již v loňském roce, my jej ale do žebříčku zařadili v souladu s českou premiérou. Byla by škoda propásnout příležitost tuhle výbornou dramatickou tragikomedii doporučit.

Video placeholder
Tři billboardy kousek za Ebbingem mají pomoci s hledáním vraha, odhalují však mnohem víc... od 18. 1. 2018 i v českých kinech. • Trailer. • CinemArt

5. Střídavá péče

Původ: Francie

O čem to je: Malý Julien se ocitne uprostřed války svých rozvedených rodičů. Zejména před nevyzpytatelným otcem se přitom musí mít na pozoru.

Co si z filmu odnesete: Nervozitou okousané nehty.

Závěrečný komentář: Ambiciózní filmy většinou distributor označuje za čistá dramata, i když mají prvky žánrovek. U Střídavé péče určitě hraje drama prim, postupem času ale budete napnutí víc než u lecjakého thrilleru. Posledních pár minut si pak tvůrci odskočí skoro až do hororových vod.  Do centra pozornosti režisér tlačí pocity dítěte z rozvrácené rodiny, které je státní institucí přinuceno stýkat se s oběma rodiči. A to ačkoli je vysoce pravděpodobné, že jeden z nich je násilnické hovado.  Silný, ne zrovna příjemný zážitek.

4. První člověk

Původ: USA

O čem to je: O dobývání vesmíru a hlavně o Neilu Armstrongovi, prvním člověku, co kdy stanul na povrchu Měsíce.

Co si z filmu odnesete: Silný dojem, že tehdejší kosmonauti museli být blázni nebo sebevrazi.

Závěrečný komentář: V pokladnách amerických kin se spektákl Damiena Chazella s velkým úspěchem bohužel nepotkal. Navíc se v zámoří rozjela kontroverze spočívající v tom, že na vkus řady obyčejných Američanů je První člověk málo patriotický. Chazelle totiž necítí nutnost nezpochybnitelně fantastický úspěch americké NASA na první dobrou úplně zbožšťovat. Neil Armstrong je v jeho snímku hlavně lidskou bytostí, ne plakátovým hrdinou, rakety připomínají více starý rozvrzaný trabant než spolehlivý zázrak vědy a techniky. Úplně pak režisér vynechal scénu, v níž by první muž na Měsíci vztyčil americkou vlajku. A to průměrný americký divák neodpouští. Právě díky podobným tvůrčím rozhodnutím je ale První člověk opravdu velkým filmem.

Video placeholder
Trailer filmu První člověk • CinemArt CZ

3. Zrodila se hvězda

Původ: USA

O čem to je: O nevýrazném káčátku, z něhož se stane krásná slavná labuť, aneb o tom, jak se z neznámé zpěvačky, zpívající v zapadlém klubu pro transsexuály, stane celonárodní superstar.

Co si z filmu odnesete: Poznání, že Lady Gaga umí zpívat i hrát.

Závěrečný komentář: Viděli jsme to tisíckrát. Melodramatický příběh dívky na cestě za slávou, plný lásky i následného odcizení. Však jen snímky s názvem „Zrodila se hvězda“ jsou už čtyři (doposud nejznámější verze byla z padesátých let a hlavní roli v ní hrála Judy Garlandová). Přesto si troufnu tvrdit, že režijně debutujícímu Bradleymu Cooperovi se povedlo natočit dílo, které má něco navíc a které v srdcích diváků přežije déle než jednu sezónu. Stefani Germanotta alias Lady Gaga je totiž až nečekaný herecký objev a nikdo se nebude příliš divit, když se v příštím roce zaraduje na Oscarech. A ty písně! Zalíbit by se mohly i těm, kteří jinak pop Lady Gagy nemůžou ani cítit.

2. Roma

Původ: Mexiko

O čem to je: O životě dívky Cleo, která v 70. letech pracuje jako služebná v jedné pomalu se rozpadající středostavovské rodině v Mexico City.

Co si z filmu odnesete: Byť to bude znít jako klišé, odnesete si hluboký umělecký zážitek. Roma je snímkem, jehož každá scéna, každý záběr, je malým uměleckým dílem.

Závěrečný komentář: Roma patří do skupiny filmů, které jsou zdánlivě o ničem. Zachycuje běžný život běžných lidí. Sem tam se sice stane něco více či méně dramatického, většina stopáže ovšem sestává z relativně každodenních činností. Nudy se ale nebojte. Za kamerou totiž stál režijní mág Alfonso Cuarón, který každou vteřinou filmu vypiplal k dokonalosti.  Ve svém vyznění je pak Roma poctou všem ženám, respektive matkám.

1. Dej mi své jméno

Video placeholder
Trailer filmu Dej mi své jméno • Facebook.com

Původ: Itálie, USA

O čem to je: O osudové letní lásce mladého Elia a studenta jeho otce, Olivera. Ani náhodou ale nejde jen o další zaměnitelné homosexuální drama v řadě.

Co si z filmu odnesete: Zjistíte, k čemu všemu může posloužit obyčejná broskev.

Závěrečný komentář: Film, na který musíte mít náladu.  Převyprávěním prostého děje by se ztratilo všechno jeho kouzlo. Dej mi své jméno stojí na atmosféře letní Itálie, na nevyřčených pocitech, letmých pohledech a náznacích, na všeobjímající kráse světa, umění i lidského těla. Tu režisér Luca Guadanino  zachytil přímo mistrovsky. Hlavní hrdinové jsou mladí, zdraví, obklopení intelektuály, nikdo jim v ničem nebrání – jen oni sami. A právě v tom se film liší od spousty fádních pásově vyráběných gay dramat. Tady se nikdo halasně nepere za práva menšin, nikdo depresivně neumírá na AIDS, nikdo hrdinně nebojuje s předsudky většinové společnosti. Jen se tu prostě uprostřed parného léta potkali dva lidé, kteří sami sebe překvapí tím, co pro sebe budou znamenat. Na dohled dokonalosti snímku pomáhá i báječný písničkový soundtrack.

Pár dalších povedených dramat, které se do žebříčku nedostaly jen těsně, najdete ve fotogalerii: