Nefritový králík posílá z Měsíce první fotografie, podívejte se na ně
Čínské vesmírné vozítko Nefritový králík, které v sobotu přistálo na Měsíci, již začalo odesílat první fotografie. Na snímcích je mimo jiné zachycen modul Čchang-e 3, v němž robotický aparát na Měsíc přiletěl.
Šestikolový Nefritový králík (čínsky Jü-tchu), několik hodin po přistání vyjel na samostatnou pouť po lunárním povrchu. Robot je vybaven kromě sady fotografických přístrojů a teleskopu také mechanickými rameny, s jejichž pomocí může vyvrtávat vzorky lunární půdy. Je schopen zdolat třicetistupňové stoupání a pohybovat se rychlostí až 220 metrů za hodinu. Čínské robotické vozítko má mimo jiné i pátrat po přírodních zdrojích.
Nefritový králík váží (na Zemi) 120 kilogramů. Energie získávaná prostřednictvím solárních panelů by mu měla vystačit alespoň k tříměsíčnímu zkoumání povrchu Měsíce v oblasti zvané Duhová zátoka. Ta se nachází na viditelné straně Měsíce v severozápadní části Moře dešťů. Tato malebná jména dostaly části měsíčního povrchu v době, kdy se astronomové domnívali, že se Měsíc podobá Zemi, a viditelné tmavé oblasti jsou moře.
Zatímco vozítko má mít životnost tři měsíce, sonda Čchang-e 3 bude provádět vědecký výzkum v místě přistání po dobu jednoho roku. Největší výzvou pro oba stroje budou extrémní teploty sahající od plus 120 do minus 180 stupňů Celsia.
Čína se stala po USA a někdejším Sovětském svazu třetí zemí světa, která na Měsíc dopravila svůj stroj. Šlo o první měkké přistání na Měsíci od roku 1976, kdy tam dorazila sovětská sonda Luna 24.