Bikiny slaví 70 let. Dnes běžná věc, tehdy šokující koupací úbor
O pořádný rozruch se před 70 lety postaral francouzský návrhář plážového oblečení Louis Réard. Na přehlídce 5. července 1946 představil svůj nejnovější výtvor - miniaturní dvoudílné dámské plavky, které nazval bikiny. Jméno dostaly podle tichomořského atolu Bikini, na kterém jen o čtyři dny dříve Američané testovali jadernou bombu. "Menší než nejmenší plavky na světě" své pevné místo na plážích našly až v uvolněných 60. letech.
"Výbuch" v módní branži se odehrál v luxusních pařížských lázních Molitor, kde Réard (1897-1984) zcela proti tehdejším pravidlům dobrého vkusu poslal na molo dámu, jejíž nejchoulostivější místa zakryl jen čtyřmi trojúhelníky z bavlněné látky pospojovanými šňůrkami. Vzhledem k tomu, že se návrháři nepodařilo přesvědčit žádnou profesionální modelku, aby jeho pidiplavky předvedla, ujala se úkolu striptýzová tanečnice Micheline Bernardiniová.
Dva nevelké kusy tkaniny oblékaly přitom už dívky hrající míčové hry na Sicílii ve 4. století našeho letopočtu. Archeologové je objevili na římských mozaikách čtyři roky po Réardových bikinách. Také ve filmech pro pamětníky jsou k vidění ženy v plaveckých úborech ze dvou částí, ale ty měly ke skutečným bikinám ještě daleko - více zakrývaly než odhalovaly. "Jedny plavky, dvoudílné" si prý nechal v roce 1866 patentovat i český všeuměl a génius Jára Cimrman.
Bikiny, tak jak jsou známé v dnešní podobě, ale skutečně vymysleli dva francouzští návrháři, kteří je rok po skončení druhé světové války téměř současně začali prodávat. První z nich, Jacques Heim, představil svůj výtvor nazvaný Atom na počátku léta 1946. Jméno odvodil od - na tehdejší poměry nepatrné - velikosti úboru. O tři týdny později pak Réard, původně strojní inženýr z Renaultu, zmenšil Heimův "koupací oděv" na pověstné trojúhelníčky a triumfoval.