Superhvězdy moderní architektury navrhly pro Káhiru futuristickou knihovnu. Podívejte se
Prestižní architektonická studia vytvořila svou vizi moderní Alexandrijské knihovny. Vyhrál návrh britského ateliéru Weston Williamson a partneři.
Alexandrijská knihovna měla určující vliv na východní i západní civilizaci. Nyní se egyptská instituce pokusí o návrat na výsluní. Pomoci jí v tom má také nový komplex propojující knihovnu a vědecké muzeum, který pod názvem Science City vyroste na západě Káhiry. Zatímco v České republice se spojení knihovny a moderní architektury příliš nezdařilo, v Egyptě nejspíš bude situace jiná včetně ateliéru nedávno zesnulé Zahy Hadidové.
Tvůrci nové podoby okolí Masaryčky nakonec v soutěži nezvítězili a museli se spokojit se třetím místem. První příčku mezinárodní porota přiřkla britskému ateliéru Weston Williamson a partneři. „Pracuje s mnoha viditelnými prvky, jako jsou kruh, odrazy, duny nebo oáza,“ zdůvodnila jury udělení první příčky. Zároveň porotci ocenili jednoduchost architektury.
Základním principem zadání soutěže bylo úzké propojení přírody a člověka, které je podle zadavatelů klíčové pro vnitřní rozvoj lidí. „Pro návštěvníky i pro zaměstnance by Science City zároveň mělo být vzrušující a podnětné,“ píše se v zadání.
Na přírodní tvary vsadilo také malajsijské studio Ngiom Partnership, jež skončilo na druhém místě. Jeho návrh přímo vychází z tvaru písečné duny. Naopak na tekutost vsadili architekti z ateliéru Zahy Hadidové, jimž porota přiřkla třetí místo. Čtvrtý pak skončil ateliér Gansam Architects & Partners z jižní Koreje, jehož návrh propojoval moderní architekturu s prvky prastarých pyramid.
Chystaný komplex je jedním z řady architektonických novinek, které Egypt plánuje. Ještě větším je pokus o postavení nového hlavního města, se kterým by novému vedení země měli pomoci Číňané.