Saský Fénix: Podívejte se, jak vstávaly z popela Drážďany po spojeneckém bombardování
Během několika únorových dní roku 1945 dopadlo na německé Drážďany 2500 tun vysoce účinných výbušnin a 1500 tun zápalných pum. Spojenecký útok proměnil saské centrum v peklo na zemi. Za oběť bombardování a následnému monstróznímu požáru padlo na 25 tisíc lidí. Ikonický Frauenkirche z popela povstal až v roce 2015. Přestavba města tak bez nadsázky trvala sedmdesát let.
Bombardování zažehlo v únoru 1945 ohnivou bouři nepředstavitelných rozměrů, kterou provázel vítr o rychlosti hurikánu a teploty dosahující na povrchu až 1600 ℃. Velká část civilního obyvatelstva se udusila ve sklepích, kde se schovávala před nálety.
„V plamenech bylo všechno, dokonce i cesty, jež se proměnily v řeky bublajícího a syčícího asfaltu. Do vzduchu vylétávaly obrovské kusy materiálu. Vzápětí byly vcucnuty silnými větrnými víry. Viděli jsme lidi, kteří jimi byli strženi, ať už se drželi čehokoliv,“ vzpomínal po válce britský válečný zajatec Victor Gregg, jenž drážďanské inferno přežil.
Vánoční trhy v Drážďanech se pořádají skoro 600 let >>>
Odklízení trosek trvalo po konci války léta a podílela se na něm na dobrovolnické bázi většina přeživších. Zatímco mnohé cenné historické budovy byly znovu zbudovány podle původních plánů (palác Zwinger nebo Semperova opera), téměř zcela zbořený Frauenkirche na hlavním náměstí ponechali v původním stavu, aby připomínal válečnou hrůzu. K rekonstrukci kostela Německo přistoupilo až po svém sjednocení. Práce skončily sedmdesát let po konci války.
Podívejte se na snímky zachycující záchranu města, které bylo téměř srovnáno se zemí: