Alkohol ve fotografiích: Podívejte se, jak Češi pili na přelomu tisíciletí
Česká republika se ve spotřebě alkoholu na obyvatele dlouhodobě drží v první desítce. V dlouhodobém horizontu ale spotřeba spíše klesá. Podle Českého statistického úřadu bylo množství vypitých lahví největší právě mezi lety 1997 a 2000. Tehdy připadalo 184 litrů alkoholu na hlavu. Další vrchol nastal v roce 2005. Od té doby spotřeba konstantně klesá.
Na rozdíl od klesající spotřeby alkoholu celkově se však zvyšuje množství vypitého tvrdého alkoholu. V loňském roce vzrostl trh s lihovinami o 3 % a největší likérka Stock Plzeň – Božkov, která vyrábí v Česku proslulý Tuzemák, si polepšila dokonce o 8 %. Pokud by se tvrdý alkohol přepočítal na panáky, byl by tuzemák různých značek každý čtvrtý. I když se zvýšil zájem o prémiové rumy, vedou pořád jeho české náhražky.
Podle Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti má problém s rizikovým pitím alkoholu přes 600 tisíc Čechů a dalších 500 tisíc se pohybuje na hranici rizikového pití. Podle střediska do této kategorie spadají muži, kteří si dají alespoň tři piva nebo tři skleničky vína denně, popřípadě tři panáky tvrdého alkoholu. U žen je rizikové, už pokud denně vypijí o sklenici méně, než je tomu u mužů.
Ministerstvo zdravotnictví sice loni na boj s alkoholismem vyčlenilo 20 milionů korun, ale podle protidrogových koordinátorů Češi zcela postrádají vůli snížit konzumaci alkoholických nápojů. K alkoholu mají lidé vesměs kladný vztah a vnímají jej jako součást života.
Takhle pití alkoholu v Česku na přelomu tisíciletí zdokumentoval fotograf Jan Šibík, podívejte se do galerie: