Děs z hlubin oceánu: Až uvidíte tyhle snímky, tak možná už do moře nikdy nevkročíte
Nemusíme pátrat ve vesmíru, abychom našli místa, která ještě člověk nenavštívil a kde žijí živočichové dosud vědě neznámí. Mezinárodní tým vědců v nedávné době provedl rozsáhlý průzkum oceánu kolem východního pobřeží Austrálie. A nad některými nálezy se člověku skutečně tají dech.
Vědci se rozhodli prozkoumat dno v hloubce mezi 4 a 6 tisící metry. Tato oblast leží ve věčné tmě a kvůli nedostatku slunečního záření má v této hloubce voda stálou teplotu kolem 3° Celsia. I přes tyto podmínky je zde však dostatek potravy a tím pádem i rozmanitý život.
„Takto hluboké vody pokrývají téměř polovinu světových oceánů. Pro vědu ale zůstávají nejméně prozkoumaným přírodním prostředím na Zemi,“ řekl o výzkumu Tim O'Hara z australského muzea Victoria.
Při výzkumu, kdy vědci „lovili“ v hloubce kolem 5 tisíc metrů, vytáhli z vody kolem stovky různých živočišných druhů. Podle dosavadních poznatků je nejméně pět z nich dosud vědou nepopsaných.
Běžnému člověku se však při pohledu na následující „vetřelce“ z hlubin oceánu až zatají dech, slabší jedinci možná už do vody nikdy nevkročí. Podívejte se do naší galerie.