Boj o život v mroží jámě. Na Čukotce se potlouká bezradné mládě ledního medvěda
V nejzazším koutě Ruské federace, poblíž vesnici Rurkajpij v Čukotské oblasti na pobřeží Čukotského moře, zpozorovali místní v lednu pohybovat se osiřelé mládě ledního medvěda. Roztomilost vyfotografovaného medvíděte však může klamat. Skrývá se za ní příběh drsného boje o přežití. Vesničané se nyní ze všech sil snaží, aby mládě neskončilo v zoologické zahradě a s minimálním kontaktem se mu snaží zprostředkovat jídlo. Zda přežije zimu, není jisté.
Vesnici na pobřeží moře obývají převážně Čukčové (asi 700). Jedná se o původní obyvatelstvo, jež v oblasti přebývá tisíce let. Podle genealogických výzkumů se jedná o nejbližší příbuzné amerických Indiánů. Název vesnice Rurkajpij je také čukčského původu – v překladu znamená Mroží jáma.
V okolí vesnice se pohybuje skupina ledních medvědů dlouhodobě. Opuštěné mládě na začátku roku s největší pravděpodobností přišlo o matku rukou pytláků. Bez pomoci má medvídě jen velmi malou šanci na přežití. Neumí totiž zatím lovit. Naději tak přináší pouze mršiny mrožů, které jsou na pobřeží v zimních měsících hojně rozesety.
Na začátku ledna medvídě napadlo ve vesnici psa. Místní proto na sněžných skútrech vyrazili do okolí, aby pomohli medvíděti dostat se k jeho přirozené potravě – mrtvým mrožům, kteří jsou ovšem natolik zmrzlí, že si s nimi mládě zatím nedokáže poradit. Motorová pila Čukčů to tak udělala za něj.
Na to, jak Čukčové dokumentují roztomilé mládě, se můžete podívat ve fotogalerii: