Po nás potopa: Světelná instalace v krajině varuje, co všechno může zaplavit stoupající moře
Finští umělci Pekka Nittyvirta a Timo Aho vytvořili na skotském ostrově světelnou instalaci, která ukazuje, jak vysoko by v blízké budoucnosti mohla sahat hladina moře. Výpočet výšky umělci nazývají „hypoteticky realistickým“ – vychází z reálných vědeckých odhadů, které se od sebe však liší. Cílem je přenést data ze studií do vizuální podoby, aby byla pro člověka uchopitelná a reálná.
„Umění má potenciál převést vědecká data a komplexní myšlenky do emocionálně silné formy. Slova nebo grafy tuto schopnost nemají,“ věří umělecká dvojice. Minimalistický a přitom silný komentář na klimatickou změnu se objevil na skotském ostrově North Uits, který pociťuje negativní dopady zvedajícího se moře už teď. Kvůli strachu z toho, co přijde v následujících letech, začal ostrov částečně stagnovat.
Světelné linky reprezentují fyzicky a vizuálně to, co jinak známe pouze z abstraktních čísel. Umělci věří, že když problém zhmotnili, lidé už ho nebudou moct ignorovat. „Kreativní proces má hodně co dočinění se spojením mezi současnou společností, jejím rozvojem a přírodou,“ řekli umělci o svém konceptu.
Ačkoliv vyznačená výška je do jisté míry hypotetická a časově neurčená, vychází jak z vědeckých predikcí, tak i z výšky, do které voda na fasádách domů dosahuje při bouřích už nyní.