Nemístný žert off record: Prezident USA vtipkoval o zahájení útoku na Rusko, nahrávka unikla na veřejnost
Přesně před 34 lety, 29. května 1988, se uskutečnila přelomová návštěva amerického prezidenta Ronalda Reagana jeho sovětského protějšku Michaila Gorbačova v Moskvě. Oba politici v jejím průběhu podepsali zásadní smlouvu o omezení jaderných raket krátkého a středního doletu – vůbec první vzájemnou smlouvu, která přinesla jaderné odzbrojení. Tento okamžik se dá považovat za symbolický konec studené války nebo – přinejmenším – za významný milník na této cestě. Ronald Reagan tím dosáhl toho, co si předsevzal: vlivem mohutného zbrojení v předchozích letech se mu podařilo Sovětský svaz ekonomicky zcela vyčerpat a přinutit ho ke spolupráci.
Ronald Reagan úřadoval v Bílém domě od roku 1981 do roku 1989. Jako bývalý rozhlasový komentátor a herec proslul mimo jiné schopností hovořit poutavě ke svým posluchačům a zdánlivě velmi prostým způsobem si je získat na svou stranu. Díky tomu dostal přezdívku „Velký komunikátor“. Často také využíval různých vtípků a sarkasmů. Některé bez nadsázky vstoupily do historie. V prezidentské kampani proti Jamesi Carterovi v roce 1980 se například hodně diskutovalo o ekonomice a klasických termínech „krize“, „deprese“ a „oživení“. Reagan je vysvětlil po svém: „Krize je, když váš soused přijde o práci. Deprese je, když přijdete o práci vy. A oživení je, když přijde o práci Jimmy Carter!“
O čtyři roky později, když bojoval o prezidentské křeslo s Walterem Mondalem, se hodně přetřásal Reaganův věk: bylo mu 73 let a byl už tehdy nejstarším prezidentem v americké historii. Když dostal v televizní debatě na toto téma choulostivou otázku, odpověděl: „Já jsem se rozhodl, že z věku nebudu dělat téma téhle kampaně. Nehodlám získávat politické body tím, že budu připomínat, jak je můj protikandidát mladý a nezkušený.“
Vtipná byla i situace, kdy začínal své první funkční období v Bílém domě. První den, hned po slavnostním uvítání, měl promluvit k pracovníkům svého štábu a zaměstnancům prezidentské kanceláře. Svůj proslov začal slovy: „Upřímně řečeno, já netrvám na tom, aby mě tu každé ráno vítala vojenská dechovka…“
Jindy však byl jeho humor vysloveně na hraně. A možná až za ní. V roce 1984 se chystal na pravidelný rozhlasový projev, a když byl požádán, aby řekl pár slov na vyzkoušení mikrofonu, prohlásil: „Vážení spoluobčané, s radostí vám mohu oznámit, že jsem dnes podepsal zákonnou předlohu, která postaví Rusko navždy mimo zákon. Během pěti minut začínáme bombardovat.“ Asi nemá cenu dodávat, že když nahrávka unikla na veřejnost, reakce z Moskvy byla velice podrážděná a celý incident ještě zhoršil už tak mrazivé vztahy mezi oběma zeměmi.
Na závěr tedy něco veselejšího. Reagan ve svých vystoupeních s oblibou citoval celé anekdoty. Tahle prý vznikla v Sovětském svazu a on ji prý při jednom setkání převyprávěl i Michailu Gorbačovovi: Američan a Rus diskutují o svých svobodách. Američan říká: „Já ve své zemi můžu klidně přijít do Bílého domu, v Oválné pracovně bouchnout do stolu a říct: ‚Prezidente Reagane, vy tuhle zemi vedete úplně špatně!‘“ Rus na to: „Ale to já taky! Já klidně přijdu do Kremlu, do pracovny generálního tajemníka, tam bouchnu do stolu a řeknu: ‚Soudruhu Gorbačove, prezident Reagan vede svou zemi úplně špatně!‘“
Pokud vás zajímá, čím dalším byl 40. americký prezident pověstný, kudy vedla jeho cesta do Bílého domu a na čem stavěl svou zahraniční politiku, podívejte se na další epizodu Životů slavných v úvodu článku. A kdybyste se chtěli blíže seznámit i s jeho sovětským protějškem, díl o něm najdete zde.