I Igor Hnízdo by se divil. Naši vojáci statečně bojovali po za 2. světové války po celém světě
Snad každý u nás zná film Obecná škola z roku 1991, kde Jan Tříska coby učitel Igor Hnízdo žáky ohromuje historkami, jak za války bojoval v Africe i ve slovenských horách, trpěl v koncentračním táboře a bránil v květnu 1945 Prahu na barikádách. Část žáků, a především jejich rodičů je na pochybách, jak to pan učitel vše mohl vůbec stihnout. Kdo se však zajímá o českou historii, snadno zjistí, že Hnízdovu bujnou fantazii dokázalo mnoho českých vojáků trumfnout svou skutečnou válečnou anabazí...
Nejeden z československých vojáků bojoval za druhé světové války postupně ve Francii, v Africe i na východní frontě, naši vojáci obepluli půl světa, jako letci se cvičili v Kanadě i na Bahamských ostrovech, absolvovali výcvik ve skotských horách, někteří parašutisté, již byli v okupované vlasti zajati, v květnu 1945 po osvobození pankrácké věznice bojovali na pražských barikádách. Další prožili hrůzu Stalinových sibiřských gulagů a potom i peklo v Dukelském průsmyku. České mládence najdeme mezi jugoslávskými, italskými a řeckými partyzány, sestřelené letce na útěku přes Pyreneje a frankistické Španělsko. Všechny vedla do boje výchova v demokratické republice, Masarykovy ideály, nezištná láska k vlasti i rovná chlapská páteř, zocelená v Sokole či v Junáku.
Bojovali také v Somálsku, Etiopii, Malajsku, bránili Singapur, Hongkong a Filipíny, létali nad barmskou džunglí a sloužili i na spojeneckých lodích, umírali ve studených vodách Atlantiku i Severního moře. V letech 1939 až 1945 nebylo bojiště, kde bychom nenašli českého vojáka.
Dělil je jen věk a zkušenosti. Jedni prošli československými legiemi, druzí před útěkem ještě dozrávali na díle Jaroslava Foglara či povídkách Otakara Batličky.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!