Hledejte nám rekruty! Nové dokumenty o Čapkovi po Mnichovu popisují dramata české historie
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prý po únorové ruské invazi reagoval na americkou nabídku slovy: „Potřebuji munici, ne odvoz!“ Karel Čapek podobně odmítl tři dny po Mnichovu dceru Thomase Manna, lákající ho do bezpečí USA – přes naléhání manželky Olgy Scheinpflugové, klečící mu u nohou. Detaily o dramatu na Strži u Dobříše stejně jako dvacítka dopisů Čapkova přítele Ferdinanda Peroutky manželce „Máně II.“ z koncentračních táborů se odborné i širší veřejnosti představily až letos.
Životní příběh Karla Čapka se osudově protnul s tak nepravděpodobným místem, jakým byl opuštěný areál vyhořelých strojíren ve Staré Huti u Dobříše. Čapkovými slovy „to zvláštní místo“ se na poslední tři roky umělcova života stalo útočištěm i pro mnohé jeho přátele. V pondělí 26. srpna 1935 totiž korunoval patnáctiletý vztah Karla Čapka s herečkou a spisovatelkou Olgou Scheinpflugovou sňatek na Vinohradské radnici. Z více či méně originálních darů se vymykal ten od podnikatele Václava Palivce, bratra Čapkova švagra Josefa Palivce.
Na Václavově zámku Osově, ležícím asi 10 kilometrů od Dobříše, se měli novomanželé Čapkovi dozvědět o neobvyklém svatebním daru: právu k doživotnímu užívání areálu Strže. Podnikatelův řidič je hned na místo odvezl luxusní osmiválcovou amerikou Packard One-Twenty, aby se rozhodli, zda nabídku přijmou.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!