Hugo Boss: „Hitlerův krejčí“ aneb Historie slavné oděvní značky je plná přemetů
Dnes si pod značkou Hugo Boss nejspíš vybavíme stoletou tradici, dokonale šitý pánský oblek, výrazné logo, plný regál v parfumerii nebo jedny z nejkvalitnějších pánských spodků-boxerek. Neměli bychom ovšem zapomínat na to, že otec zakladatel Hugo Ferdinand Boss (8. července 1885 – 9. srpna 1948) navrhl a šil také nechvalně proslulé hnědé košile členům Národně socialistické německé dělnické strany. Sám roku 1931 do Hitlerovy NSDAP vstoupil a za války v jeho dílnách váleční zajatci i nuceně nasazení vyráběli uniformy pro SA, SS, Hitlerjugend i Wehrmacht.
H ugo Ferdinand Boss se narodil 8. července 1885 v Metzingenu, švábském městečku vzdáleném čtyři sta kilometrů od Domažlic a ležícím jižně od Stuttgartu, Heinrichu Bossovi a jeho manželce Luise, rozené Münzenmayerové. Rodina ze středostavovských poměrů poslala nejmladšího syna – z pěti sourozenců přežili dětské nemoci jen dva – na tříleté obchodní učiliště v Bad Urachu, aby později mohl pomáhat v rodinných obchodech s dámským prádlem a s lněným plátnem. Po tkalcovských začátcích a absolvování povinné vojenské služby Hugo pracoval v tkalcovně v Kostnici, roku 1908 se oženil s Annou Katharinou Freysingerovou a narodila se jim malá Gertrud. Od rodiny a od látek ho odvedla až první světová válka – v roce 1914 narukoval jako svobodník a roku 1918 byl ve stejné hodnosti propuštěn.
Zdá se vám dosavadní líčení osudů zakladatele jedné z nejpopulárnějších oděvních firem světa příliš strohé a heslovité? Pramenů je vskutku poskrovnu a jsou jaksi po německu stručné. Pro občerstvení přihodím osobní vábničku: víte, jaký byl můj úplně první skutečný parfém? Hugo Boss Deep Red, červená věžička s vanilkovou a citrusovou vůní, tak vhodnou pro vánoční atmosféru roku 2001. A jakého ikonického Bosse jste vlastnili vy – nebo jakého doposud máte v šatníku nebo v koupelnové skříňce? Bylo by zvláštní, kdyby vás Hugovy výrobky minuly.
Hitlerův krejčí
Jakmile válka skončila a průmysl se opět začal rozvíjet, založil Hugo Boss roku 1924 doma v Metzingenu krejčovskou firmu Hugo Boss. Nejprve šili košile a spodní prádlo, pak se vrhli i na pracovní oděvy. Ani ne čtyřicetiletý podnikatel konečně slaví úspěch a může si dovolit mít kolem dvaceti zaměstnanců. Málem ho položila hospodářská krize, s jejímiž důsledky mu pomáhal nový manažer, podnikatel Eugen Holy. Pomyslnou odměnou za dobré služby Holému byla krásná princezna: v roce 1931 se oženil se šéfovou jedinou dcerou a Gertrud se brzy narodili synové Uwe a Jochen.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!