Operace Kulmbach: Českoslovenští odbojáři ve službách americké rozvědky
Zpravodajské aktivity za války bývají často ještě po mnoha letech utajované. Z jiných se naopak stávají známé legendy a některé z řady různých důvodů prostě upadnou v zapomnění. To je i případ příběhu několika českých osvobozených politických vězňů v Bavorsku, kteří v dubnu 1945 ve službách amerického Úřadu pro strategické služby (OSS) odvedli úctyhodný kus práce.
Jednotky americké armády při rychlém postupu Bavorskem v dubnu 1945 osvobodily z koncentračních táborů a německých káznic velké množství vězňů různých evropských národností. Byly mezi nimi i tisíce českých politických vězňů. Stojí rozhodně za pozornost, že prakticky jediní, kteří chtěli dál bojovat po boku Američanů, byli právě Češi. Američtí velitelé u nich navíc oceňovali schopnost organizace, pořádek, chuť bojovat, jazykové znalosti a technický talent. Velkou zásluhu na tomto kladném hodnocení měli důstojníci čs. armády, kteří se dostali do německých lágrů a káznic zpravidla jako příslušníci ilegální vojenské organizace Obrana národa.
Spolupráce osvobozených českých vězňů s americkou armádou zahrnovala široké spektrum aktivit. Několik stovek bývalých českých vězňů bojovalo po boku americké armády o město Creussen a jeho okolí ve dnech 15. až 19. dubna 1945. Několik desítek z nich vstoupilo do řad americké armády. Jiní opravovali americkou vojenskou techniku, tlumočili nebo zajišťovali bezpečnost některých bavorských lokalit. A další odváděli cennou práci pro americký OSS. Někteří z Čechů obdrželi proto po válce za své aktivity americké vyznamenání Medal of Freedom.
ÚTĚK Z BAYREUTHU
Byli mezi nimi i důstojníci plk. gšt. Jan Procházka, škpt. gšt. Rudolf Vašíček, škpt. pěch. Antonín Longa a vrchní strážmistr četnictva Josef Karas, vězeňský dozorce Rudolf Výleta, horník Jaroslav Štumpf a řidič Jaroslav Louda. Bohužel dva z nich toto vyznamenání, určené pro cizince a příslušníky ozbrojených sil cizích států, „kteří od 7. prosince 1941 do 7. května 1945 významným způsobem pomohli Spojeným státům americkým v boji s nepřítelem“, obdrželi in memoriam…
Tito muži 12. dubna 1945 využili chaosu v káznici Bayreuth, kde byli vězněni za odbojovou činnost, a z kriminálu utekli. Dostali se přes frontovou linii a v městečku Kulmbach na velitelství XII. sboru americké armády nabídli své služby. Zatímco plukovník Procházka se ve štábu sboru stal cenným poradcem Američanů, ostatní pod vedením zkušeného zpravodajského důstojníka Rudolfa Vašíčka dostali nabídku pracovat pro OSS (Office of Strategic Services).
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!