Děčínská Fudžijama Hanse Christiana Andersena. Jak se slavnému spisovateli líbilo v Čechách?
„Mé pohádky jsou stejně tak pro starší publikum jako pro děti,“ napsal Hans Christian Andersen (2. 4. 1805–4. 8. 1875) měsíc před svou smrtí a dodal, že naivní jsou jen zčásti. „Jejich solí je humor.“ Když však popisoval líbeznou krajinu Českého Švýcarska, po sarkasmu a nadsázce nebylo v jeho cestopise ani stopy.
„Jak zkamenělé moře ležely hory přede mnou a daleko na vzdáleném obzoru se tyčily Krkonoše se zasněženými vršky jako vzdušná země z oblaků… Někdy zanechá jednoduchá melodie, kterou jsme slyšeli jen jednou, tak silný dojem v naší duši, že věříme, že ji zase uslyšíme v ruchu světa, ačkoliv nejsme schopni ji sami zanotovat; žene se naším nitrem plná života. Totéž vnímám při scénách úžasné přírody srovnatelné s melodií, která se vyjadřuje v barvách světla a stínu, jež jsem poznal během několika málo hodin v českých horách. V mých vzpomínkách leží ta krásná krajina ve slunečním světle, jasně vidím každý jednotlivý bod, znějí mou duší jako malebné melodie, i když je nedokážu vyjádřit v tónech a písních. Vidím to místo v lese s obrovskými smrky, kde nám bylo řečeno, že překračujeme hranici, vidím opálené české děvče s bílým šátkem uvázaným kolem hlavy a bosýma nohama, jež nás potkalo v tmavém lese, a potom divokou část skal, Pravčickou bránu, kde jsme stáli pod kamenným obloukem, který nad našimi hlavami vytvořil mocný duch přírody,“ básnil Hans Christian Andersen.
Pod mostem
Za hranice rodného Dánska se vydal na konci května 1931. Bylo mu dvacet šest let a prožil toho už víc než dost. Po prvé v životě se rozplakal 2. dubna 1805 v Odense na ostrově Fyn v Dánsku. Jeho rodiče, Anne Marie Andersdatterová a Hans Andersen, se vzali 2. února 1805, dva měsíce před tím, než Hans Christian přišel na svět. Anne Marie bylo třicet sedm, její muž byl o patnáct let mladší. Matka slavného pohádkáře neuměla číst ani psát. Do školy nechodila, posílali ji žebrat. Hans Christian v životopise, který vyšel v dubnu 1855, napsal, co mu jeho matka, když nebyla opilá, vyprávěla: „Rodiče ji jako malou nutili, aby chodila na žebrotu. Když se jí nepodařilo nic vyžebrat, sedla si pod most v Odense a brečela.“ Pláčem vysílená Anne Marie usnula, večer se bez almužny vrátila domů a tam ji zasypali nadávkami, že je líná. Od osmi let pracovala jako služka, domů se vrátila až v roce 1799. S outěžkem. V září téhož roku porodila nemanželskou dceru Karen Marii a nechala ji na výchovu u babičky. (Při sčítání lidu v roce 1840 Karen uvedla, že je pradlena, Andersenovi životopisci dodávají, že se v mládí zřejmě živila jako prostitutka.)
V lednu 1805 se Anne Marie zasnoubila s dvaadvacetiletým ševcem Hansem Andersenem, vzali se o měsíc později v kostele svatého Knuta v Odense. Postarší nevěsta ve vysokém stupni těhotenství a novomanžel holobrádek byli nesourodý pár. Hanse Christiana také vychovávali každý po svém. Zatímco Anne Marie synovi vyprávěla o svém strastiplném dětství, Hans mu četl pohádky a tvrdil mu, že má modrou krev. Babička malého Hanse Christiana totiž věřila tomu, že jsou spřízněni s dánským panovnickým rodem. Ostatně dodnes se někteří lidé domnívají, že Andersen byl královský levoboček. Labuť na kachním dvoře.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!