Mezi kozami a zubry: Gastrostezky, které vás zavedou za dobrým jídlem
Výlety za jídlem už začaly být regulérní turistickou disciplínou. V leckterém regionu už to pochopili a naplánovali trasy nikoli podle vyhlídek do krajiny a strmých kopců, ale podle pekáren, farem, pražíren kávy a pivovarů. Na Šumavsku můžete vyrazit hned na dvě gastrostezky.
Jedna pošumavská gastrostezka vede z Vlachova Březí přes Prachatice do Volar a Strážného. Ta druhá se točí kolem Vimperka: Vacov, Zadov, Kvilda, Kubova Huť. Mapy si vyfasujte na informačním středisku, můžete si pak naplánovat, kde se stavit na kafe, kam zajet pro pecen toho nejlepšího chleba, kam pro čerstvé pstruhy, ty nejlepší koláče, čerstvé byliny, voňavé klobásy nebo úžasný kozí sýr. Tentokrát svačinu nechte doma, naopak si připravte velký batoh, který cestou budete plnit.
Za kozí goudou a jelení klobásou
Zastávky, kde se můžete pokochat zvířectvem a rovnou si dát něco k snědku z místní produkce, jsou ty nejvděčnější. Takže určitě nevynechejte farmu Výrov nedaleko Husince. Můžete se tu přesvědčit o tom, jak společenská zvířata kozy jsou. A také chytrá a vynalézavá. Majitelka Lucie Schmiedová zná všechny své kozy jménem, až se vám obratným jazykem vloupou do batohu, bude se to hodit. Určitě se přeptejte na zdejší kozí goudu, je fantastická, a také na kefír. Zapomenete na předsudky vůči výrobkům z kozího mléka.
Interakci se zvířaty si můžete užít u Křišťanova, kde se na rozlehlých pastvinách chovají zubři, bizoni a pratuři. Zubři jsou původní středoevropské plemeno, volně tu žili až do roku 1919, kdy pytlák Bartolomeus Szpakowicz zabil v Bělověžském pralese posledního jedince. Majestátně působící kusy dobytka se tu vcelku čile množí a zdejší klima jim svědčí. Ostatně jako spoustě dalšího skotu a divoké zvěře. Nedaleko Volar na jatkách ZEFA zpracovávají maso zvířat, jež se volně pasou na pošumavských pláních. Dejte si třeba jelení klobásu nebo cestou domů nakupte bedýnku masa, je to čirá radost. Zdejší zvěř má prima život, a tím pádem i skvělé maso. Řeznické řemeslo tu má tradici, zasloužili se o to osadníci z Alp, kteří se kdysi usadili právě na Volarsku. A mimochodem, víte, jak se volá na zubry? Úplně stejně jako na kozy: Holky, pojďte!
Tradici tu má ale i výroba piva (určitě se zastavte v Pivovaru Prachatice a dejte si některý ze zdejších speciálů a také něco k jídlu, vaří tu skvěle!), pečení chleba (proslulá je například veřejná pec na chleba v Lenoře) nebo pěstování brambor (vyhlášené jsou brambory z Chluman, kde je vlídné klima). Doporučuju nakoupit si na pošumavskou degustaci: brambory, čerstvý tvaroh a sýr z farmy, pecen chleba, slaninu a klobásu, lokální pivo… Přesně takhle se dřív žilo. Jednoduše, přímočaře, intenzívně. Když k tomu ušlapete na kole všechny kilometry, které vám mapa vyznačuje, zasloužíte si třeba i vyhlášené koláče z Pekárny Prachatice. Troufám si tomuto projektu předpovídat životaschopnost; nejen cizí země, ale i tu naši je nejlepší poznávat prostřednictvím místního jídla. A přes jídlo pak nejlépe poznáte i lidi.
Recept: Zelníky
Brambory, zelí, slanina… typické suroviny podhorského kraje. Pokud víte, kam zajít, pořídíte ty nejlepší, takže se držte na gastrostezce.
Den předem uvařte ve slupce 700 g brambor. Do 100 ml vlažného mléka rozdrobte jeden a půl kostky droždí, přidejte lžičku cukru, promíchejte a na teplém místě nechte vzejít kvásek. V míse utřete 60 g změklého másla se dvěma vejci a špetkou soli. Přidejte najemno nastrouhané brambory, kvásek, 400 g polohrubé mouky a 100–200 ml mléka. Zpracujte nelepivé tužší těsto, podle potřeby přisypte mouku nebo přilijte mléko. Těsto nechte alespoň hodinu vykynout v teple, přikryté utěrkou. Pokrájejte 250 g kysaného zelí, oloupejte jednu cibuli a pokrájejte ji na kostičky. Na lžíci sádla orestujte cibuli, přidejte zelí, dochuťte kmínem, solí, cukrem a podlijte trochou vody. Duste doměkka. Přidejte asi 200 g anglické slaniny pokrájené na kostičky a promíchejte. Těsto rozválejte na pomoučněném vále na silnější placku, vykrájejte kolečka a rozdělte na ně náplň. Zelníky zabalte jako buchty a nechte dalších 20 až 30 minut kynout. V pekáči nechte rozehřát asi tři lžíce sádla. Troubu předehřejte na 180 °C. Zelníky potřete rozehřátým sádlem a naskládejte vedle sebe na plech. Pečte 20–25 minut.