Vaření pro potravinovou banku je zkušenost k nezaplacení
V průmyslovém areálu ve Zdibech u Prahy najdete leccos, třeba sídlo pražské a středočeské potravinové banky. Vede ji zlatá a neúnavná Věra Doušová, která se rozhodla otevřít pro klienty potravinové banky komunitní kuchyni. Chce je naučit vařit z čerstvých potravin.
Do potravinových bank směřují pro zásoby jídla hlavně zástupci charitativních organizací, jako jsou azylové domy nebo Klokánky. Jen do Zdib jich jezdí na 150 a zprostředkují jídlo pro 22 tisíc lidí. Navíc si sem chodí pro svůj týdenní „nákup“ i jednotlivci, hlavně matky samoživitelky a osamělí důchodci. Ti obvykle mívají připravenou svou bedýnku; zaměstnanci potravinové banky jsou zpravidla její bývalí klienti a dobře vědí, co je třeba a co člověku udělá radost.
Co s lilkem či brokolicí
„Chlaďák je prázdný, to je dobře,“ hlásí Věra Doušová, která vede pražskou pobočku potravinové banky. „Čerstvé zboží se musí vyexpedovat klientům ještě ten den, co se k nám dostane,“ vysvětluje. Právě čerstvých potravin se tu sejde hodně, supermarkety se zbavují toho, co už je obtížně prodejné, tedy zboží těsně před koncem expirace. Zatímco každému je vcelku jasné, jak naložit s jogurtem nebo kusem sýra, na lilek či brokolici někteří hledí s nedůvěrou.
„Naši klienti často neměli na nakupování zeleniny a ovoce peníze, nevědí, co uvařit z cukety. Díky potravinové bance mají najednou přístup ke kvalitním surovinám a jejich jídelníček může být mnohem pestřejší. Chceme je naučit jíst dobře a zdravě,“ vysvětluje Věra Doušová. Proto zařídila komunitní kuchyni, kde se budou pořádat kursy vaření pro klienty.
Nabídla jsem, že jeden ráda povedu. Pocit, že můžete někomu trochu pootevřít dveře k lepšímu životu, je skutečně k nezaplacení. I proto náš Gastrokroužek, tedy parta přátel, jež spojilo jídlo, kývl na spolupráci s potravinovou bankou a na otvíračku komunitní kuchyně připravil menu, které by mohlo mít název „Za málo peněz hodně dobré muziky“. Zadání bylo jasné: připravit kreativní jídla z toho, co je na skladě. A tak se zrodila moje smaženka s pečenou zeleninou a pestem z mrkvové natě, skvělé palačinky s jablky a karamelem od The Kitchen Story, úžasná kuřecí „pholévka“ Jany Králikové nebo lečo se sázeným vejcem od PG Foodies.
Sbírka na Darujme.cz
Všimli si toho i v hlavních zprávách na ČT. Což je dobře. Potravinová banka totiž bojuje se stejným problémem jako jiné podobné organizace: V únoru podá žádost o dotaci, ta je vyřízena na konci května a musí se vyčerpat do konce roku, prvních pět měsíců tak vzniká finanční vakuum.
Aktuálně je pro potravinovou banku největší problém nabouraná dodávka, jedna ze tří, kterou se denně sváží zboží ze supermarketů. Na serveru Darujme.cz probíhá až do konce března sbírka, jež by tenhle problém pomohla vyřešit. Mrkněte na to, má to smysl. Výzvu pražské potravinové banky najdete mezi charitativními organizacemi. Přispívat můžete i menšími pravidelnými částkami na samotný chod potravinové banky.
Recept: Smaženky s pečenou zeleninou a pestem
Na tenhle recept využijete mrkev i s natí, která se obvykle vyhazuje. Hodí se už poněkud unavený toastový chléb.
Připravte si svazek mrkve i s natí. Nať dobře vyperte, osušte a natrhejte rovnou do mixéru. Mrkve také vydrhněte a pokrájejte na hranolky. Asi půlku květáku rozeberte na růžičky a ty ještě pokrájejte. Zeleninu dejte na plech, zalijte asi dvěma lžícemi olivového oleje, přidejte lžičku římského kmínu, sůl, dobře promíchejte a dejte péct do trouby vyhřáté na 180 °C asi na 20 minut. Mezitím dokončete pesto. K nati přidejte do mixéru asi 80 g slunečnicových semínek, dva rozdrcené stroužky česneku, asi 80 ml olivového oleje, sůl a pepř. Vše rozmixujte na kaši, měla by být tekutější, pak podle potřeby přilijte olej. V misce s plochým dnem rozmíchejte čtyři vejce, přilijte pár lžic mléka, směs osolte a opepřete a dobře prošlehejte. Do vajec namáčejte plátky toastového chleba a smažte je na troše oleje. Na hotové smaženky naskládejte kupičku pečené zeleniny a bohatě ji zalijte pestem.