Anketa: V čem je dnešní krize dobrá pro budoucnost?
Na dotaz odpovídají Vladimír Dlouhý, Ivo Rýc, Simona Weidnerová, Petr Neužil, Pavel Vosoba, Petr Pithart, Daniela Kovářová, Dominik Stroukal a Josef Středula.
Globální a lokální
Vladimír Dlouhý
Optimismus dnes vypadá jako šílenství. Připomeňme však poválečný hospodářský zázrak, který ve zničené Evropě mohl očekávat jen bláznivý snílek. Nebo zničený Karlín při povodni 2002. A srovnejme s dneškem. Bez emocí přiznejme, že ke skokovému růstu produktivity a objevů došlo v průběhu druhé světové války – od počítačů až po sestrojení jaderné pumy. Konečně – kolik z nás se jen za poslední týden rychle naučilo nové, velmi efektivní metody komunikace on-line?
Koronavirus útočí na lidi, neútočí na budovy, stroje ani na telekomunikace a další infrastrukturu. Dnes lidé začali odkládat nemalou část své poptávky po různém zboží a službách. Při rostoucí nejistotě odkládají poptávku investoři včetně státu. Určitě se propadne vývoz. Až bude po všem (a ono bude!), pak se tato nahromaděná poptávka převalí na trhy a bude tu uzdravená pracovní síla a nepoškozený kapitál, tedy ekonomika bude schopna okamžitě na zadrženou poptávku reagovat. Že je to příliš růžový obrázek? Uvidíme!
Koronavirus však celý svět musí donutit k zastavení, ohlédnutí, přehodnocení a ke změně. Globalizace úžasně vytáhla z chudoby milióny lidí v rozvojových zemích, přinesla však nové problémy – od ekologických přes příjmovou nerovnost a stagnaci střední třídy ve vyspělých zemí až po dnešní koronavirus. Potřebujeme přehodnotit, co je dobré, aby bylo globální, a co má být lokální. To bude jistě mnohem těžší, ale jiná cesta nebude. A s tím souvisí osobní poznámka – nikdy jsem nebyl „zelený“, ale obrázek delfína plavajícího v tyrkysově modré vodě benátského kanálu mě potěšil.
Autor je prezidentem hospodářské komory
Sázka na 3:2
Ivo Rýc
Ohrožení základů společnosti přišlo velmi rychle a donutilo nás se zastavit. To každému z nás poskytuje čas k zamyšlení. Nad hodnotami svého i veřejného zdraví. Nad cenou času pro sebe i své děti. Nad významem práce pro rozvoj osobnosti i rodiny. Ale také, jak je důležitý respekt ke generacím našich předků. Mohli jsme debatovat o výchově potomků v minulosti a co je čeká v budoucnosti. Máme čas naučit se pracovat s technologiemi, které převracejí vztah ke vzdělání orientovanému na vysvědčení úplně jinam – k orientaci na dovednosti a schopnosti. Někteří se této příležitosti ke změnám chopí, někteří jí nevyužijí.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!