Právník Aleš Rozehnal: Kauza Pelta aneb Jak by trestní právo fungovat nemělo
Pražský městský soud začal řešit případ údajné manipulace se sportovními dotacemi, jehož protagonisty jsou bývalá náměstkyně ministryně školství Simona Kratochvílová a bývalý předseda Fotbalové asociace ČR Miroslav Pelta. Ke kauze je připojen i případ související s financováním českého sportu, v něm vystupují jako obžalovaní mimo jiné Česká unie sportu a její předseda Miroslav Jansta. Tyto dvě větve případu toho mnoho společného nemají a spojuje je víceméně pouze osoba Simony Kratochvílové.
Celý problém této druhé větve případu se točí okolo toho, jakým organizacím má stát přispívat na podporu sportovní činnosti a jakou částkou. Ministerstvo školství v zásadě rozděluje balík několika desítek miliónů korun určených na sport mezi Českou unii sportu, Český olympijský výbor a Českou obec sokolskou.
Zatímco podpora směřovaná Českému olympijskému výboru cílí na pomoc vrcholovému elitnímu sportu, podpora České unii sportu a České obci sokolské je určena pro sport provozovaný masově.
Jak ale vyplývá z obžaloby ve výše uvedené kauze, v době, kdy byla ministryní Kateřina Valachová, v oblasti financování sportu stát zcela selhal. Ministerstvo školství v roce 2017 rozhodlo, že Česká unie sportu obdrží ze státního rozpočtu částku 48 miliónů korun, zatímco Český olympijský výbor částku něco přes 64 milióny korun. Ministerstvo tak rozhodlo i přesto, že Česká unie sportu má více než miliónovou členskou základnu a desítky územních pracovišť, zatímco Český olympijský výbor má členů pouze pár, což vyplývá z jeho zaměření na vrcholový sport.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!