Tohle není jen o bezuzdném, podbízivém utrácení. Vláda si z veřejných financí dělá své vlastní
Bylo by to humorné, kdyby nešlo o tak vážnou věc… Kolikrát už tato věta zazněla v posledních měsících a letech? A kolikrát byla bohužel pravdivá? Výjimkou není ani současné licitování mezi vládními politiky, kdo lépe a více přilepší seniorům.
Když ministryně financí Alena Schillerová uprostřed minulého týdne přišla s návrhem, aby se důchodcům „třeba někdy okolo Vánoc“ přilepšilo tisícikorunou, mohlo to znít jako rozšafný nápad na dárek. Pokud tedy odmyslíme tristní stav státních financí a až příliš nápadnou souvislost mezi značným počtem voličů vyššího věku, kteří podle sociologických průzkumů hlasují právě pro strany současné vládní koalice (včetně podpůrné KSČM), a blížícími se volbami…
Jenže tím to neskončilo. U různých paralelních nápadů na valorizaci důchodů nad zákonem danou míru se slibovaná částka začala zvyšovat. Až k jednorázovému šestitisícovému „rouškovnému“, se kterým přišla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová, či „pěti nebo šesti tisícům“ na ruku, které jen tak mezi řečí zmínil premiér Andrej Babiš. Což by mimochodem státní kasu přišlo i podle odhadů ministerstva financí na zhruba 18 mld. korun.
Těžko se něco namítá proti snaze přilepšit seniorům. Ale tady primárně nejde o ně. Jde o to, najít si nějakou sociálně-ekonomicko-voličskou skupinu, na níž si jedna či druhá z vládních stran bude uhánět body. Na úkor státu, voličů, občanů. Tedy objednavatelů služeb firmy jménem vláda, viděno optikou současného premiéra.
Což je mentalita špiček ANO. U koaliční ČSSD je to posunuto trochu jinam, i když ve finále je to vlastně totéž. Výmluvně to v nedělních Otázkách Václava Moravce shrnula právě ministryně Maláčová, když došla řeč na úpravu daně z příjmu zaměstnanců: „Nemůžeme zdaňovat pouze pracující, ale musíme se podívat na kapitál a na majetky. S progresí jako obecným principem.“
Jistě, ždímání státu a jeho zdanitelných občanů nelze provádět donekonečna. Jak na to v nedělní debatě na ČT upozornil i někdejší viceguvernér ČNB Mojmír Hampl: „Máme za to, že veřejné finance jsou úplně bezedné a můžeme si na vrub veřejných financí a daňových poplatníků dovolit úplně všechno.“
Ale asi můžeme. Navíc se stoickým klidem. Jak třeba ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček v nedělní Partii na TV Prima komentoval nápad na štědré jednorázové přilepšení seniorům: „Ve výši schodku rozpočtu je tato částka ustojitelná.“ Takže jenom klid.