Polemika profesorů: Budeme nosit roušky do jara, nebo navždy?
Zatímco na jaře přijala opatření vlády pro boj s koronavirem většina Čechů bez reptání, původně avizovanou povinnost nasadit od 1. září znovu roušku v obchodech či ve školách se setkala se značným odporem veřejnosti. Roušky budou nakonec povinné v hromadné dopravě, na úřadech či v divadlech a kinech. Reflex požádal o vyjádření k vládním nařízením dva lékařské odborníky.
Chybí mi individualismus
Profesor Jiří Beran je ředitelem a vedoucím lékařem Centra očkování a cestovní medicíny v Hradci Králové. Založil obdobné centrum při Klinice infekčních nemocí Fakultní nemocnice v Hradci Králové. Opatření, která byla v Česku během prázdnin, považuje za dostatečná.
Veřejně kritizujete rozhodnutí vlády zavést od 1. září znovu roušky ve veřejné dopravě či na úřadech. Proč podle vašeho názoru nejde o správnou cestu?
Především to rozhodnutí přichází v době, kdy nám zvládání epidemie koronaviru jde výborně. Během přísných protiepidemických opatření onemocnělo deset tisíc lidí a zemřelo tři sta třicet. A nyní, kdy jsme měli téměř úplnou volnost, jich onemocnělo rovněž deset tisíc a zemřelo padesát sedm, tedy pětkrát méně. A ve chvíli, kdy dosáhneme tohoto dobrého výsledku, se najednou řekne: „Ne ne, všichni si musí nasadit roušky.“ Bez ohledu na to, jaké bude počasí, zda budou cirkulovat viry. Čili mně tam chybí individualismus. A také často připomínám tu skupinu dnes už dvaceti tisíc nemocných, na něž se v tom návrhu vůbec nemyslí. Plošné zavedení roušek ve veřejné dopravě mi tolik nevadí, tam je to asi patřičné. Ale v rámci dalších míst, jako divadla či kina, či dokonce obchody a školy, jak bylo původně plánováno, považuji toto opatření za zbytečné. Určitě ve chvíli, kdy je průběh epidemie tak mírný jako nyní. A v situaci, kdy lze v rámci menších kolektivů kontakty jednoduše dohledat, pokud dojde k rozšíření nákazy.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!