Hrozba islámského terorismu přetrvává. Do Evropy se ze Sýrie vrací muslimové vycvičení k boji
Koronakrize v předchozích měsících zastínila problematiku terorismu a islámského radikalismu. Jak ovšem ukazují oficiální zprávy z Německa a Francie, nebezpečí terorismu nepominulo, spíše naopak vzrůstá. „Hrozba terorismu je neobvykle vysoká,“ prohlásil před pár dny francouzský ministr vnitra v souvislosti se zahájením soudního procesu s lidmi obviněnými z podpory islámských teroristů, kteří zaútočili na reakci Charlie Hebdo.
Podle francouzského ministra vnitra Geralda Darmanina zůstává hlavní násilnou hrozbou islámský terorismus. Ministr dále dodal, že francouzské úřady mají v současnosti na speciálním seznamu potenciálních teroristů 8132 osob a naprostá většina z nich jsou muslimové. Jde o obrovské číslo, vezmeme-li v potaz fakt, že na podobném seznamu v Německu se nachází „pouze“ 700 osob.
V minulosti v důsledku teroristických útoků islámských fanatiků zahynuly ve Francii stovky lidí, ale od roku 2017 nedošlo k velkému[MB1] [MB2] [MB3] [MB4] teroristickému útoku, a to díky zefektivnění práce francouzských tajných služeb, které velké množství připravovaných teroristických útoků odhalily a teroristy zneškodnily. Podle ministra vnitra Francie Geralda Darmanina bylo od roku 2017 policií zmařeno 32 plánovaných teroristických útoků.
I u našich německých sousedů je riziko teroristického útoku islámských fanatiků vysoké. Před několika dny například začal v městě Frankfurt nad Mohanem soud s německým muslimem, který plánoval spáchat teroristický útok na restauraci. Agenti německé tajné služby na něj přišli během operace na tzv. darknetu (temný web – webové stránky nabízející mimo jiné i ilegální aktivity). Muž je dále obviněn z útoku na kolemjdoucí u mešity v Offenbachu a z napadení spoluvězně. Jak píše web Insuedthueringen, v Německu bylo v poslední době zahájeno zhruba 149 nových vyšetřování islámského extremismu s potenciálem teroristické aktivity.
Pro bezpečnost České republiky je nejzásadnější situace kolem islámského terorismu v sousedním Německu, byť kvůli schengenskému prostoru u nás mohou prakticky bez omezení operovat i islamisté z Francie. V souvislosti s německou situací je varovným signálem oficiální zpráva Spolkového kriminálního úřadu (Bundeskriminalamt), že z oblasti bojů v Sýrii a Iráku se do Německa již vrátilo minimálně 350 islamistů (mužů i žen). Mnozí z nich prodělali specializované vojenské výcviky, a jsou tak velikou hrozbou.
Jak je tedy vidět, i přes skutečnost, že již delší dobu nedošlo v Evropě k masovému teroristickému útoku ze strany islámských teroristů, se nám v Evropě hromadí stovky, možná i tisíce v boji vycvičených lidí, kteří mohou kdykoliv udeřit (a v mnohých zemích je tento problém ještě zastiňován levicovým či pravicovým extremismem). Nemusí přitom jít pouze o nějaký útok, ale o rozpoutání lokálního násilí – například v přistěhovaleckých čtvrtích, kde by tito muslimové nenávidějící naši společnost mohli plně využít svůj bojový výcvik a dát průchod své nenávisti.