Vláda hledá viníka: Část společnosti demoralizuje, že tvrdá opatření nejsou podložena tvrdými daty
V Česku stoupají počty nakažených koronavirem, takže už nejsme „best in covid,“ jak konstatoval Andrej Babiš v srpnu. Německý deník Süddeutsche Zeitung napsal, že se premiér Babiš a prezident Zeman obrátili na občany, aby dodržovali opatření v boji s koronavirem. „Oba katastrofu podcenili a nesou velkou zodpovědnost za situaci v zemi. Morální autority, kterou by nyní potřebovali, už dávno pozbyli.“ Co bude dál?
Jedna věc jsou logisticko-manažerská pochybení vlády, druhá je objektivní šíření této infekce, která postihuje v různé míře všechny evropské země. Přesto jsou zde rozdíly. Francie měla minulý týden zhruba deset procent nakažených k počtu testovaných, Německo 2,6 procenta a Česko třicet procent. Namísto přiznání manažerských chyb při organizaci zvládání epidemie se vláda rozhodla pro dva způsoby odvádění pozornosti. Na jedné straně chce vyděsit společnost obrazy blížící se katastrofy, a tím překrýt svá pochybení. Současně ukázat prstem na ty, co se nepřizpůsobují, pořád kritizují a údajně za to všechno můžou.
Klid na práci
Pokud střety s policií na Staroměstském náměstí minulou neděli nebyly přímo iniciovány a vyprovokovány policejními agenty uvnitř fotbalových fanoušků, rozhodně se staly záminkou vládních politiků, jak konečně národu ukázat prstem na ty, kdo šíří paniku a koronavirus. Tohle záminky k represím známe z nedávné historie.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!