Spojené státy rozdělené: Trumpova vyhraněnost přinesla Bidenovo vítězství středem
Průzkumy politické podpory i většina médií věštily, že Donald Trump odejde z prezidentských voleb drtivě poražen. Trumpovi příznivci zase doufali v opakování volebního zázraku z roku 2016. Nic se však nezdařilo podle očekávání. Proč?
Jak dopadly americké volby? Předně: politická demolice Donalda Trumpa se určitě nekonala, i když se dosavadní prezident zařadil po bok deseti svých předchůdců, kteří po čtyřech letech v nejvyšší funkci svůj mandát ve volbách obhájit nedokázali. Demokraté jsou teď překvapeni, že Amerika Trumpa úplně nezavrhla, za což si mohou v prvé řadě sami.
I výsledky voleb do Kongresu a orgánů jednotlivých států ukázaly, že voliči se na mnoha místech báli víc demokratických nápadů typu snížení rozpočtů pro policisty nebo úplného a velmi rychlého přechodu k zelené ekonomice (New Green Deal) než trochu excentrického prezidenta.
Vyhrocení funguje
Nejvýraznějším trendem amerických prezidentských voleb je jednoznačné zjištění, že polarizace a vyhrocení politiky v dnešní době zkrátka fungují. Navenek dryáčnická politika Donalda Trumpa i jeho bezbřehá démonizace z řad demokratů totiž očividně zmobilizovaly voliče na obou stranách americké politické barikády, takže USA zažily nejvyšší volební účast v historii. Jak Biden, tak Trump si díky tomu připsali historicky nejvyšší počet hlasů pro vítěze i poraženého v prezidentských volbách.
Trump by se mohl radovat, že svým výsledkem překonal i prezidenta Baracka Obamu, který byl dosud držitelem rekordu v počtu hlasů získaných v prezidentských volbách. Jenže Trumpových zatím sečtených 71 miliónů hlasů je stále o více než čtyři milióny méně (k 8. 11.), než získal jeho soupeř – pro mnohé trochu bezbarvý a v kampani často unaveně působící Joe Biden.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!