Dvě tváře islámu: Buďme tolerantní k jiným vírám a zároveň neústupní k projevům zla a nelidskosti
Před několika málo lety jsem seděl před jednou z největších mešit v Dubaji. Právě začínala společná modlitba. Mešita byla úplně plná a kázání místního imáma přenášely amplióny i do okolních ulic. Vedle mě seděl můj přítel, Arab, který vystudoval medicínu v Praze. Požádal jsem ho, aby mi překládal každé slovo kázání. Výsledek?
Po recitaci koránu přešel imám k doporučením věřícím, aby se chovali slušně, dbali o čistotu apod., a pak na úplný závěr pronesl tuto větu: „A buďte tolerantní k jiným vírám.“ Stejné poselství opakovaně pronesl papež František. Není náhodou, že Spojené arabské emiráty letos zcela normalizovaly své vztahy s židovským Státem Izrael. A taky není náhodou, že právě v SAE je sídlo katolického biskupství pro celou oblast Perského zálivu. Paprsky tolerance jsou i jinde na Blízkém východě.
Není možné podle excesů jednotlivých radikálů hodnotit náboženství, které v celém světě vyznává asi 1,7 miliardy lidí. Pokud tak učiníme, pak síly zla skutečně zvítězí.
Ptejme se, kdo a proč podporuje radikalizaci některých imámů v mešitách v západní Evropě, jaké mají vazby na Saúdskou Arábii, případně Katar a Turecko. Co o nich vědí evropské zpravodajské služby? Ale než začneme vynášet kategorické zobecňující soudy, tak se pokusme do tématu trochu více ponořit.
Salám alajkum
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!