Karel Havlíček

Karel Havlíček Zdroj: ČTK

Petr Havlík: Neříkejme tomu chaos. Ministr Havlíček vše vysvětlí, jen tomu porozumět

Petr Havlík

V ideálním světě není problém, na který by nebylo řešení. A v politickém neexistuje takový, pro nějž by nešlo nalézt vysvětlení či alespoň zamluvení. Dvojministr Karel Havlíček opakovaně prokazuje, že v této disciplíně vyniká. Mluví rád, dlouho, intenzivně a s obdivuhodnou kadencí slov. A výsledek se dostavuje – jen trochu méně pozorný posluchač po chvilce přestává vnímat a ztrácet souvislosti.

„Musíme to posuzovat v průběhu a v nějaké epizodě, to znamená v nějaké době,“ vyvracel například v nedělních Otázkách Václava Moravce námitku, proč si v koronavirových statistikách stojíme tak špatně. Tady ještě obstojí argument, že občas na tom třeba zmiňovaní Rakušané byli lépe, jindy ale zase hůře než my. Když ale došlo řeč na celkový počet mrtvých s covidem, kde je to u nás jednoznačně horší, dozvěděli se diváci: „Statistika zemřelých nekoresponduje s tím, kolik vážně nemocných lidí přijde do nemocnice.“

Dejme tomu, že jde jen o různou metodiku. „Já to nezpochybňuji,“ pokračoval v argumentaci ministr průmyslu a obchodu a dopravy. Ale aby to nebylo až tak jasné, neopomněl zdůraznit: „Jsou to různé pohledy, které na to máme.“

Což se týká i pohledu na to, proč už lidé na rozdíl od první, jarní vlny věří vládě a jejím restrikcím znatelně méně. „Největším problémem zvládání ekonomické a pandemické krize je nízká důvěra lidí ve stát, která je vyvolána těmi nesystematickými opatřeními a nestrategickým řízením,“ podotkla další z účastníků debaty na ČT, ekonomka Danuše Nerudová.

Ani zde se ale Karel Havlíček nenechal nachytat. „Souhlasím, že se snižuje důvěra,“ nejdřív uznal, aby vzápětí nabídl svůj vysvětlující pohled. „Ta důvěra se nesnižuje na základě nějakého chaosu. Ale proto, že to trvá dlouho, že lidé přicházejí o práci, firmám docházejí peníze, lidé jsou nervóznější a frustrovanější, je částečně omezen jejich pohyb…“

A vůbec, neříkejme tomu chaos, jak ministr navrhl. „Chaotická opatření vlády se skloňují v každé zemi. V Německu, ve Francii, v České republice…“ A nevěřme zlým jazykům, podle nichž je u nás situace nedobrá. „Nedělejte z nás prosím úplné otloukánky. Česká republika na tom není špatně. Buďme také trošku hrdí a ukazujme, co se nám podařilo,“ apeloval ministr Havlíček.

A nejen že není žádný chaos ve vládních opatřeních, ale ani v systému kompenzací a další covidové pomoci. „Souhlasím, že je trošku komplikovanější,“ uznal sice eufemicky. Ovšem s námitkou, že se to určitě nezhoršuje a nezpřísňuje. Jisté vylepšení sice připadá v úvahu, ale žádné drastické změny: „Teď bychom v tom jen udělali více zmatku.“ Asi i to je možné…

 Souhlasu s poněkud zamlženým vysvětlením se diváci Otázek Václava Moravce z ministrových úst dočkali i u toho, jak je to vlastně se slibovaným zavedením kurzarbeitu. Zákon leží v Poslanecké sněmovně a není jasné, kdy na něj dojde řada. „Neplatí, že to není priorita,“ bránil se Karel Havlíček. A kdy se tedy na něj dostane? „To kdybychom věděli… Zaprvé se musí domluvit všechny parlamentní strany a za další si říct, co je větší prioritou…“

Některé jistoty tu ale jsou. Například oblíbené tvrzení vlády, že někomu něco dává. „Do ekonomiky dáváme extrémní zdroje, za minulý rok to bylo 280 miliard,“ argumentoval ministr při debatě o koronavirové pomoci. Přitom jediné, co vláda může, tak přerozdělovat. Případně zadlužovat…

Uklidňující jistotou ale je, že kromě resortu průmyslu a obchodu, k němuž si přibral i dopravu, se žádné rozšiřování portfolia pro Karla Havlíčka nechystá. „Nedávejte mi další resort,“ reagoval, když došla řeč na otevírání škol. Tak snad to tak i zůstane…