Sputnik přilétá: Česká delegace v čele s premiérem zjišťovala v Maďarsku situaci kolem ruské vakcíny
Minulý týden navštívil premiér Andrej Babiš maďarského premiéra Viktora Orbána, jehož vláda jako jediná v Evropské unii schválila použití neregistrované ruské vakcíny. Před vakcínou Sputnik V mnozí varovali. Nyní evropští lídři mění názor a předhánějí se, v čí zemi by se očkovací látka mohla vyrábět.
Minulý týden byly v časopisu The Lancet uvedeny průběžné výsledky poslední fáze klinických testů ruské vakcíny Sputnik V. Vakcína by měla mít účinnost 91,6 % a měla by fungovat také u starších lidí. Schválení používání ruské vakcíny však musí nejdříve provést Evropská léková agentura (EMA), u níž o posouzení ruští výrobci na konci minulého měsíce požádali. Za to, aby vakcína byla schválena, se první postavilo Německo.
Telefonát s Putinem
Německá kancléřka Angela Merkelová minulý týden v úterý mluvila s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Výsledkem je, že pokud Sputnik V EMA schválí, bude vakcína v Německu vítaná a Německo by se také mohlo podílet na výrobě vakcíny, kvůli nedostatečné výrobní kapacitě v samotném Rusku. S žádostí registrace v EU by pak výrobcům mohl pomoct podle ÄrzteZeitungu Paul-Ehrlich-Institut, německý spolkový institut pro vakcíny a biomedicínu.
Kromě pozitivního vyjádření Merkelové se k vakcíně kladně staví také německý ministr zdravotnictví Jens Spahn. V rozhovoru pro nedělní vydání Frankfurter Allgemeine Zeitung uvedl, že pokud bude očkovací látka účinná a bezpečná, může pomoci při zvládání pandemie bez ohledu na to, z jaké země pochází. Ke schválení ruské vakcíny vyzývá také bavorský premiér Markus Söder. Podle kancléřky Merkelové by se do konce třetího čtvrtletí letošního roku mělo mít možnost naočkovat 83 miliónů obyvatel, a to i v případě, že by v EU nebyla schválená žádná další vakcína. Vzhledem k tomu, že se na podzim mají konat volby do německého Spolkového sněmu, je zvládnutí pandemie evidentní prioritou.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!