Peníze nerostou na stromech: Průmysl, ne politici, zachraňuje v covidovém čase ekonomiku
Sociální demokraté ustoupili od svého požadavku uzavřít zdejší podniky. Naštěstí. Pro českou, průmyslově a exportně zaměřenou ekonomiku by to byl zásadní problém.
Veřejnost je po roce boje s covidem unavená. Tím podstatnější je, aby si každý dvakrát promyslel, co veřejně říká a koná. Naposledy šéf Senátu Miloš Vystrčil v televizním vystoupení žádal po Češích ještě vyšší míru solidarity, než jakou projevují v nynějších mimořádných podmínkách. Ačkoli po sprše kritiky vzal svá slova z velké části zpět, jeho uřeknutí znamená, že pokud nebyl opravdu k smrti unavený, do pravicové strany vůbec nepatří.
Svým uřeknutím také demonstruje, že alespoň část vrcholné politické reprezentace má notně zkreslenou představu o tom, jak ekonomika funguje a kde se berou peníze, a to i na politické výplaty. Projevuje se to i v debatě o totálním ekonomickém lockdownu, tedy o uzavírce průmyslu a velkých podniků.
Mimořádná solidarita
Když Vystrčil v televizi žádal, aby lidé, kteří pracují na home officeu, dávali část své výplaty lidem, již kvůli uzavírce pracovat nemohou, zcela opomněl, že pracující těm nepracujícím pomáhají už nyní – prostřednictvím programů, jako je Antivirus nebo kompenzační bonusy pro OSVČ. Tyto programy nejsou financovány z kapsy Vystrčilovy ani kteréhokoli jiného politika. Ani je netiskne centrální banka. Ani nerostou na stromech. Ty peníze totiž představují část hrubého zisku živnostníků, podnikatelů a firem.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!