Vladimír Pikora: Američané nejdřív vyváželi demokracii, teď socialismus. Pomůže jim globální minimální daň?
Koronavirus změnil svět. Nejde jen o nemoc, ale i o ekonomiku a politiku. Korona torpédovala do té doby všechny úspěšné politiky. Moci se chytili noví, a ti přicházejí se slovy: „Jsme tu, abychom vám pomohli!“ Nic horšího ovšem politik nemůže říct. Jako novou agendu tlačí globální minimální korporátní daň. Ale to je jen začátek.
Velmi dobře to je vidět v Americe, kde Donald Trump víceméně slavil ekonomické i politické úspěchy. Před rokem to vypadalo, že opět vyhraje volby, ale přišla korona a musel se poroučet. Jinde na světě to bude podobné. Přijde nová administrativa a první, co udělá, bude to, co jsme viděli v USA. Rozdá rekordní množství peněz, až najednou zjistí, že státní pokladna je prázdná.
Americká ministryně financí Janet Yellenová proto v posledních týdnech hlásá, že je nutné zavést jednotnou minimální korporátní daň pro celou planetu. To prý pomůže globální ekonomice. Prý se musí ukončit desítky let trvající závod v tom, která vláda víc sníží daně. Tím se prý zabrání nechtěnému přesunu výroby a ztrátě pracovních míst. Prý toho spolu víc dokážeme, když budeme spolupracovat, než když mezi sebou budeme soutěžit a konkurovat si.
Ve skutečnosti to je ale naprostá lež. To, co Američané navrhují, není nic jiného, než konec daňových rájů. Víc jim ublížit nemohou. Jinými slovy, Američané nepomáhají světu, ale sobě na úkor jiných.
Lze předpokládat, že levicové a předlužené vlády Francie a celého jihu Evropy na americký návrh kývnou. Němci jsou posedlí unifikací čehokoli, takže také kývnou, ale Irové by byli blázni. Střelili by se do vlastní nohy, a to jsou ve většině věcí zahraniční politiky s Američany asi za jedno.
Pak je zde Čína a její africké satelity. Tyto země nemají důvod na americké nápady kývnout. Takže to je ideální prostor k tomu, jak vytvořit nové daňové ráje tam. Tam budou firmy pod čínskou ochranou před nenasytnou euroatlantickou levicí. To jsou paradoxy: staří komunisté budou chránit nové kapitalisty před mladými komunisty, kteří si dnes říkají jiným jménem.
Zdroje došly, není z čeho rozdávat, je třeba někomu něco vzít
Jedna z prvních věcí, kterou nový americký prezident Joe Biden v úřadě „dokázal“, bylo, že rozdal peníze v hodnotě 1,9 bilionu dolarů. To natolik vyčerpalo státní kasu, že se hned začalo mluvit o nutnosti zvýšení daní. Konkrétně jde o zvýšení daní z příjmu pro fyzické osoby a zvýšení sazby daně z příjmu právnických osob z 21 procent na 28 procent. Na 21 procent přitom předtím daň snížil předcházející prezident Donald Trump, čímž pomohl ekonomice.
Není tedy pravdou, co šíří moderní politici, že politika se už nedělí na levicovou a pravicovou, nýbrž na liberální a konzervativní. Platí totiž oboje a západnímu světu dnes bohužel dominuje levicová liberální politika. Tu nemůže odnést nikdo jiný než bohatí lidé. Jenže země, kde nikdo není bohatý, není bohatá, ale chudá.
To je přitom jen začátek. Někteří američtí miliardáři to ovšem nepochopili. Myslí si, že se zalíbí levicovému publiku mileniálů, když budou říkat, že vyšší daně vítají, v očekávání, že ti tak jejich produkt či službu budou ještě víc využívat a tržby korporace porostou. A bude i na vyšší daně. Mýlí se. Levici peníze dojdou vždy. Klasik říká, že levici by došel i písek na Sahaře.
Bohužel s levicí půjdou daně nahoru
Snad všechny země světa se v roce 2020 nezdravě zadlužily, některé jsou už dokonce předlužené. Vloni jich pět zbankrotovalo. Letos jich bude nejspíš víc. Zatím je to záležitost pouze třetího světa, ale platí pravidlo, že čím víc zemí bankrotuje, tím větší riziko dalšího bankrotu. Poradci politiků to vědí a tlačí levici ke zvyšování daní.
Do hry se vrátí všechny zrůdnosti od sektorové daně až po vyšší spotřební daně, aby se ještě víc pašovalo, pančovalo atd. Pochopitelně když levice nenávidí auta a preferuje elektroauta, bude uvažovat o dalším zdanění pohonných hmot. Nejspíš uvidíme daně, jaké jsme ještě nikdy neviděli.
Bohužel pochybuji, že uvidíme ucelenou daňovou reformu. Nebude se hledat cesta, jak pomoci ekonomice a rozumně měnit její struktura, ale jak zvýšit inkaso do státní kasy.
Přitom to je tak snadné. Nejde o to, ekonomiku podojit. Vláda tu není kvůli výběru daní a rozdávání peněz, která nám před tím ukradla. Vláda tu je jako správce, který má vytvořit prostředí, kde se dobře žije a pracuje. Měla by proto snížit nejen počet úřadů, úředníků, státní zaměstnanců, státních agend, ale i daně a nechat ekonomiku svobodně dýchat. Ekonomika i lidé to bez údajných státních pomocníků zvládnou lépe než s nimi.
Chytří vysoké daně neplatí, mají profesionální poradce
Čert a levice ovšem nikdy nespí. Než to ale voliči pochopí, nejspíš levice opět zavede daň z převodu nemovitosti. To úplně volá po tom neodkládat nákup nemovitosti a rychle něco koupit. Hrozí také, že brutálně zdaní prodej firem. Ten, kdo tedy přemýšlí o tom, že by po třiceti letech budování firmy šel do důchodu a firmu prodal, by neměl dlouho váhat. Levice se už chystá na jeho těžce vydělané peníze, aby za ně nakoupila elektrokoloběžky, které nahradí auta, protože pokrok přece nezastavíš.
Bohužel není z toho cesta ven. Prodáte firmu, nakupíte ve strachu z inflace a vyšších daní nemovitost a oni vám zdaní vlastnictví této nemovitosti. Půjdou po všem. Jedinou cestou, jak tomu uniknout, je peníze či majetek někde ukrýt a nejlépe mimo ČR. Profesionální správci majetku budou mít žně.