Šampionát v politickém mlžení aneb My jsme stát, který rozdává
Pochlubit se úspěchy, zastřít nezdary. Kamuflovat nepopulární kroky už provedené i ty chystané. Nedělní televizní debaty ukázaly, že zvláště vládní politici tyto politické kličky zvládají na výbornou. A že v tom nezaostávají ani ženy političky. Přestože se jako mantra opakuje, jak slabý hlas v tomto oboru mají.
„Já nevím, jak souvisí krajské volby s důchodci,“ odmítala v Partii na TV Prima ministryně financí Alena Schillerová, že loňský pětitisícový bonus byl volebním dárečkem. Samozřejmě, že byl, i když relevantní jsou i oficiální důvody – třeba růst cen ovoce.
A důchody podruhé. Proč máme tak velký deficit státního rozpočtu, tedy když odmyslíme covidová opatření? „Rostou nám platy, rostou nám důchody,“ vysvětlila to ministryně Schillerová. Pochopitelně, že rostou, když je vláda zvyšuje…
Zahanbit se nedala ani její vládní kolegyně, ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová z koaliční a zatím ještě stále i parlamentní ČSSD. „Není to pomsta. Jen teď nastal čas na výměnu,“ komentovala v debatě na ČT, proč její stranický šéf Jan Hamáček vypudil pardubického hejtmana Martina Netolického z dozorčí rady České pošty. S veřejnou proklamací Netolického, že Hamáček chtěl v Moskvě opravdu dojednávat dodávky vakcíny Sputnik V to opravdu, ale opravdu nesouvisí…
Podobně „politicky“ zdůvodnila Jana Maláčová, proč musel na ministerstvu zahraničí skončit další nepohodlný spolustraník Tomáš Petříček. Měl prý po prohraném souboji o stranické vedení odejít sám. Nutno uznat, že toto alespoň nějakou logiku dává.
A teď k negativním externalitám. Tímto odborným, ale pro řadu lidí asi nepříliš srozumitelným termínem nastínil pirátský senátor (a krátce i někdejší Babišův náměstek na ministerstvu financí) Lukáš Wagenknecht, kde by se v případě nutnosti daly zvyšovat daně.
Konkrétně jde o zdanění komerčních nemovitostí, například velkoskladů nadnárodních firem. „Zdaníme věci, které mají negativní dopad na společnost,“ vysvětlil Wagenknecht během debaty na TV Prima. A zmínil jak zatížení obcí zvýšenou kamionovou dopravou, tak nelibý estetický dojem. Piráti si chtějí daňově došlápnout na „velké“ a ani se tím netají. Alespoň odkryli karty…
Ministryně Schillerová to využila ke smeči. „Jsem ráda, že jste se k tomu přiznal,“ komentovala to jako snahu o zvýšení daně ze všech nemovitostí, tedy i soukromých. Neboli smeč to byla razantní, jen mířící mimo hřiště.
Obratným úderem ale byla její argumentace týkající se zrušení konceptu superhrubé mzdy. „Co jsme dali lidem snížením daně z příjmu…“ Ale opět vedle, nedali. Vláda neboli stát si jen z příjmů zaměstnanců ukrojí o něco méně. Stát nic nedává, jen přerozděluje, jakkoliv se zvláště tato garnitura snaží tvářit jako Ježíšek.
Už ale ani to nestačí. Podle průzkumu agentury Kantar zveřejněném právě v nedělních Otázkách Václava Moravce se hnutí ANO, za které ve vládě sedí i ministryně Schillerová, propadlo až na třetí místo za obě opoziční koalice. A sociální demokraté ministryně Maláčové by se do sněmovny nedostali vůbec. Voliči jsou holt nevděční…